Szkoccy katolicy ofiarami przemocy

2011-11-24 00:00:00
Szkoccy katolicy ofiarami przemocy

O dziesięć procent zwiększyła się w ubiegłym roku w Szkocji liczba ataków na osoby ze względu na ich przynależność religijną. Największą grupę ofiar – 58 procent – stanowili katolicy, podczas gdy 37 proc. – protestanci. Ponadto 2,5 proc. zarejestrowanych napaści skierowanych było przeciwko Żydom i 2,1 procent – przeciw muzułmanom. Jedna trzecia wszystkich incydentów miała związek z meczami piłki nożnej. Poinformowała o tym 21 listopada brytyjska rozgłośnia radiowa BBC, powołując się na najnowsze dane statystyczne.

Wynika z nich, że przyczyną 60 proc. zdarzeń był alkohol. Najczęstszym celem agresji – 42 proc. – są policjanci, ale często zdarza się, że do zatrzymania dochodzi na skutek agresji na tle religijnym. Jedna trzecia ataków skierowana jest przeciw zwykłym obywatelom, ok. 20 proc. – przeciw urzędnikom. 60 proc. skazanych za te czyny jest poniżej 30 roku życia. W minionym roku zarejestrowano w Szkocji 693 akty przemocy – najwięcej od czterech lat.
 
Kościół katolicki ocenia tę statystykę jako oznakę „głęboko zakorzenionej wrogości” wobec wiary. Według przewodniczącego komisji ds. mediów w Konferencji Biskupów Szkocji, bp. Philipa Tartaglii, niepokój musi budzić fakt, iż niemal 60 procent ofiar agresji na tle religijnym to katolicy, którzy stanowią tylko 16 procent społeczeństwa kraju.
 
Komentując ogłoszone wczoraj dane minister ds. bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości Szkocji Roseanna Cunningham powiedziała, że „te akty nienawiści na tle religijnym to zawstydzający fakt”. Według niej, nieproporcjonalnie wysoka liczba tego rodzaju przestępstw sygnalizuje potrzebę nowych regulacji prawnych, gdyż nienawiść na tle religijnym należy zwalczać podobnie jak rasizm czy jazdę samochodem po spożyciu alkoholu.


Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.