Szkoccy katolicy ofiarami przemocy

2011-11-24 00:00:00
Szkoccy katolicy ofiarami przemocy

O dziesięć procent zwiększyła się w ubiegłym roku w Szkocji liczba ataków na osoby ze względu na ich przynależność religijną. Największą grupę ofiar – 58 procent – stanowili katolicy, podczas gdy 37 proc. – protestanci. Ponadto 2,5 proc. zarejestrowanych napaści skierowanych było przeciwko Żydom i 2,1 procent – przeciw muzułmanom. Jedna trzecia wszystkich incydentów miała związek z meczami piłki nożnej. Poinformowała o tym 21 listopada brytyjska rozgłośnia radiowa BBC, powołując się na najnowsze dane statystyczne.

Wynika z nich, że przyczyną 60 proc. zdarzeń był alkohol. Najczęstszym celem agresji – 42 proc. – są policjanci, ale często zdarza się, że do zatrzymania dochodzi na skutek agresji na tle religijnym. Jedna trzecia ataków skierowana jest przeciw zwykłym obywatelom, ok. 20 proc. – przeciw urzędnikom. 60 proc. skazanych za te czyny jest poniżej 30 roku życia. W minionym roku zarejestrowano w Szkocji 693 akty przemocy – najwięcej od czterech lat.
 
Kościół katolicki ocenia tę statystykę jako oznakę „głęboko zakorzenionej wrogości” wobec wiary. Według przewodniczącego komisji ds. mediów w Konferencji Biskupów Szkocji, bp. Philipa Tartaglii, niepokój musi budzić fakt, iż niemal 60 procent ofiar agresji na tle religijnym to katolicy, którzy stanowią tylko 16 procent społeczeństwa kraju.
 
Komentując ogłoszone wczoraj dane minister ds. bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości Szkocji Roseanna Cunningham powiedziała, że „te akty nienawiści na tle religijnym to zawstydzający fakt”. Według niej, nieproporcjonalnie wysoka liczba tego rodzaju przestępstw sygnalizuje potrzebę nowych regulacji prawnych, gdyż nienawiść na tle religijnym należy zwalczać podobnie jak rasizm czy jazdę samochodem po spożyciu alkoholu.


Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.