Szkocja: episkopat krytykuje plany dystrybucji pigułek ”dzień po” w szkołach

2009-08-28 00:00:00

Darmowe rozdawanie w szkołach pigułki wczesnoporonnej „dzień po” jest jak ustawianie karetki pogotowia u podnóża urwiska, zamiast ogrodzenia na szczycie skały – uważa przedstawiciel Kościoła katolickiego w Szkocji.

W ten sposób rzecznik episkopatu, Peter Kearney skomentował propozycję jednej z czołowych szkockich seksuolożek, która twierdzi, że darmowe pigułki wczesnoporonne powinny być dostępne dla uczennic we wszystkich szkołach średnich na terenie kraju. Ułatwiłoby to, zdaniem dr Lyndsey Myskow, walkę z „przerażającym” wskaźnikiem ciąż wśród nastolatek.

Z oficjalnych statystyk wynika, że około 30 proc. Szkotek w wieku od 15 do 19 lat rodzi dzieci. Wskaźnik ten jest trzy razy wyższy niż we Francji i pięć raz wyższy niż w Holandii. Niektóre szkockie szkoły średnie kilka lat temu wprowadziły pilotażowy program dystrybucji pigułek wczesnoporonnych, jednak dotąd rząd wykluczał realizację projektu na szerszą skalę.

Pomysł poszerzenia zakresu dostępności pigułek wczesnoporonnych skrytykował szkocki episkopat. Zdaniem jego rzecznika, od pięciu lat, gdy pigułka staje się coraz bardziej dostępna, konsekwentnie zwiększa się ilość przypadków chorób przenoszonych drogą płciową, następuje wzrost niezaplanowanych ciąż i rejestruje się coraz więcej aborcji.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.