Szkocja: Redemptoryści Zaalpejscy porozumieli się z Watykanem
2008-07-16 00:00:00
Redemptoryści Zaalpejscy z wyspy Papa Stronsay na Orkadach w Szkocji – tradycyjna gałąź Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, związana z Bractwem św. Piusa X – pojednali się ze Stolicą Apostolską, która zawiesiła wobec nich kanoniczne restrykcje.
Na oficjalnym portalu szkockich mnichów wikariusz generalny Redemptorystów Zaalpejskich o. Michael Mary, podkreślił, że wspólnota nie ukrywa radości z faktu "niekwestionowanego i pokojowego posiadania komunii ze Stolicą Apostolską, i że obecnie księża spełniają wymogi kanoniczne".
Wikariusz przyznaje, że w obecności członków Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei" poprosił o cofnięcie suspensy dla księży.
Redemptoryści Zaalpejscy odłączyli się w 1988 r. od głównego zgromadzenia założonego przez św. Alfonsa de Liguori, popierając działalność abpa Marcela Lefebvre'a z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X. Podobnie jak ekskomunikowani przedstawiciele Bractwa tradycyjni redemptoryści nie uznawali liturgicznych reform przeprowadzonych po Soborze watykańskim II.
Zakon miał swą siedzibę w Joinville we Francji. Potem przeniósł się do Eastchurch w brytyjskim hrabstwie Kent, a w 1999 r. wkrótce nabył skalistą wysepkę na Orkadach w Szkocji. Tu powstał klasztor Najświętszego Odkupiciela na Golgocie – główna siedziba Redemptorystów Zaalpejskich.
Obecnie kilkunastu księży, kleryków, braci i oblatów przebywa w dwóch klasztorach – na terenie Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii, oraz na misjach na Ukrainie i w Australii.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.