Szkolnictwo katolickie nie może głosić treści niezgodnych z doktryną Kościoła

2008-04-18 00:00:00
Szkolnictwo katolickie nie może głosić treści niezgodnych z doktryną Kościoła

Na spotkaniu z rektorami ponad 200 wyższych uczelni katolickich w czwartek papież Benedykt XVI przestrzegł przed wykraczaniem poza ramy doktryny Kościoła w imię wolności akademickiej – informuje „Rzeczpospolita”.

Chciałbym potwierdzić wielką wartość akademickiej wolności. Jednak odwoływanie się do tej wolności w celu uzasadnienia stanowisk, które pozostają w sprzeczności z wiarą i nauczaniem Kościoła, byłoby zdradą tożsamości i misji uniwersytetu – powiedział papież na spotkaniu na Uniwersytecie Katolickim Ameryki w Waszyngtonie.

Dziennik przypomina, że Amerykańskie uczelnie katolickie od kilkudziesięciu lat spierają się co jakiś czas z Kościołem, który zarzuca niektórym z nich promowanie liberalnych lub niezgodnych z doktryną kościelną poglądów.

Ojciec Święty w swoim przemówieniu podkreślił, że między wiarą i prawdą nie ma sprzeczności. To tylko "ideologia sekularyzmu wbija klin między nie, co prowadzi do zrównywania prawdy z wiedzą i przyjmowania pozytywistycznej mentalności, która, odrzucając metafizykę, zaprzecza podstawom wiary i odrzuca potrzebę wizji moralnej".

Prawda oznacza więcej niż wiedzę: poznanie prawdy prowadzi nas do odkrycia dobra. Prawda przemawia do jednostki ludzkiej w jej całości, zapraszając nas do odpowiedzi całym naszym jestestwem. (...) Chrześcijańscy nauczyciele potrafią wyswobodzić młodzież z ograniczeń pozytywizmu i obudzić w nich chłonność na prawdę, Boga i jego dobro – powiedział papież.

Polemizował także ze współczesnym relatywizmem jako zagrożeniem dla edukacji katolickiej podkreśla „Rz”.

Kiedy nic poza indywiduum nie jest uznawane za definitywne, ostatecznym kryterium osądu staje się własna świadomość i natychmiastowe zaspokojenie życzeń jednostki. W ramach takiego relatywistycznego horyzontu cele edukacji są nieuchronnie ograniczone. Następuje stopniowe obniżanie jej standardów – mówił Benedykt XVI.

Obserwujemy dziś nieśmiałość wobec kategorii dobra i bezcelowe poszukiwanie nowości przedstawiające się jako realizacja wolności – przestrzegał papież.

Źródło: „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.