Szwajcaria: muzułmanie odrzucają koedukacyjne lekcje pływania

2008-10-30 00:00:00

Orzeczenie szwajcarskiego sądu, który odrzucił żądanie jednego z wyznawców islamu, domagającego się zwolnienia swoich synów z obowiązkowych lekcji pływania w grupie z dziewczętami, spotkało się krytyką ze strony muzułmańskich organizacji europejskich. Islamscy przywódcy duchowi twierdzą, że poglądy religijne muzułmanów powinny być respektowane.

Muzułmańscy uczniowie w Europie powinni mieć prawo uczestniczenia w takich lekcjach pływania, które odpowiadają ich religijnym przekonaniom – podkreśla Chakib Benmakhlouf, szef Związku Organizacji Islamskich w Europie (FIOE). Jego zdaniem, niektóre zachodnie kraje łamią zasady wolności stosując takie prawa i sądowe orzeczenia, które naruszają prawa mniejszości.

Sąd w orzeczeniu z 24 października, odraczając prośbę szwajcarskiego muzułmanina, który nie chciał, aby jego dwóch synów uczestniczyło w koedukacyjnych lekcjach pływania, uzasadnił, że w procesie integracji priorytetem powinna być równość pomiędzy płciami, a nie religijne argumenty.

Jak podkreśla portal IslamOnline z siedzibą w Katarze, obecny werdykt stoi w sprzeczności z decyzją szwajcarskiego sądu z 1993 roku, który zgodził się na zwolnienie muzułmańskiej uczennicy z lekcji pływania w grupie z chłopcami.

Niektóre szkoły szwajcarskie podjęły kroki, mające zachęcić muzułmanów do uczestnictwa w lekcjach pływania. W tym celu wybudowały oddzielne baseny i przebieralnie dla dziewcząt i chłopców. W większości jednak placówek muzułmańscy uczniowie i uczennice, przy aprobacie rodziców, notorycznie unikają koedukacyjnych zajęć z wychowania fizycznego.

Szejk Ounis Guergah, kierujący Unią Organizacji Islamskich Francji (UOIF), apeluje o wyważone podejście do sprawy. – Nie powinno się podchodzić do tego rygorystycznie w przypadkach dzieci, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej. Ale nawet wtedy rodzice powinny uczyć dzieci skromności i czystości – dodał islamski działacz, podkreślając, że w przypadku starszych uczniów należy stosować zasady ubioru zgodne z zasadami islamu.

Szejk – powołując się na przykład Francji, gdzie w kilku szkołach unikanie koedukacyjnych zajęć doprowadziło do wydalenia uczniów ze szkoły – zaznaczył, że jeśli pojawi się podobna groźba – ze względu na dobro uczniów – należy pozwolić im na uczestniczenie w mieszanych lekcjach pływania.

W 7,5-milionowej Szwajcarii żyje ponad 340 tys. muzułmanów.

Źródło: KAI

To kolejny przykład wykazujący, że państwa europejskie w zabiegach o asymilację wyznawców Islamu promują wątpliwe wartości. Zamiast pokazać głębię religijną i kulturalną wyrastającej z Chrześcijaństwa Europy, państwowe szkolnictwo stara się zachęcić dzieci muzułmańskie do przyjmowania norm i obyczajów wątpliwych moralnie, jak gdyby tożsamość Zachodu opierała się na demoralizacji. To że koedukacyjne pływanie obecnie nas nie gorszy, nie znaczy wcale, że odrzucenie tego obyczaju warte jest jedynie potępienia czy śmiechu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.