Szwajcarzy nie chcą się rozbroić

2011-02-18 00:00:00
Szwajcarzy nie chcą się rozbroić

Szwajcaria, która od 1815 r. roku jest neutralna, ceni sobie długą tradycję trzymania broni w domu. 13 lutego w kraju odbyło się głosowanie w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących warunków posiadania i sprzedaży broni oraz amunicji. 56,3 proc. głosujących odrzuciło legislację, opracowaną przez lobby chcące rozbrojenia Szwajcarów.

Zwolennicy zaostrzenia przepisów tłumaczyli, że chcą ograniczyć liczbę samobójstw (największą w Europie) oraz przemoc domową. Przeciwnicy powoływali się na długą tradycję przetrzymywania broni w domu.

Szacuje się, że na mniej niż 8 mln obywateli przypada od 2.3 mln do 4.5 mln sztuk broni palnej. Mogą to być zwykłe pistolety, broń automatyczna, myśliwska, sportowa itp. Szwajcaria zajmuje trzecie miejsce na świecie, po USA i Jemenie, jeśli wziąć pod uwagę ilość broni przypadającej na jednego mieszkańca.

Zgodnie z inicjatywą, podjętą przez centrolewicowe partie, grupy wyznaniowe i organizacje kobiece, wszyscy żołnierze, którzy ukończyliby służbę wojskową mieliby oddawać broń i amunicję do magazynów wojskowych. Nie zabieraliby jej do domu, jak to się praktykuje od setek lat. Projekt przewidywał również utworzenie centralnego, a nie kantonowego, rejestru broni oraz wprowadzenie zakazu sprzedaży broni automatycznej. 

Posiadanie broni przez każdego obywatela jest podstawą szwajcarskiej tożsamości narodowej od pokoleń. Szwajcarzy są przekonani, że obce państwa mogą zagrozić niewielkiemu narodowi w każdej chwili. Dlatego, każdy obywatel powinien mieć broń pod ręką i w razie konieczności bronić kraju.

Trzymiesięczna służba wojskowa jest obowiązkiem każdego mężczyzny w wieku od 18 do 32 lat. Po jej odbyciu, przenoszony jest on do rezerwy wraz z karabinem maszynowym i pięćdziesięcioma sztukami amunicji. Każdy dorosły Szwajcar z takim ekwipunkiem zgłasza się co roku na specjalne szkolenie.

Źródło: The Time, AS
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...