Szwajcarzy nie chcą się rozbroić

2011-02-18 00:00:00
Szwajcarzy nie chcą się rozbroić

Szwajcaria, która od 1815 r. roku jest neutralna, ceni sobie długą tradycję trzymania broni w domu. 13 lutego w kraju odbyło się głosowanie w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących warunków posiadania i sprzedaży broni oraz amunicji. 56,3 proc. głosujących odrzuciło legislację, opracowaną przez lobby chcące rozbrojenia Szwajcarów.

Zwolennicy zaostrzenia przepisów tłumaczyli, że chcą ograniczyć liczbę samobójstw (największą w Europie) oraz przemoc domową. Przeciwnicy powoływali się na długą tradycję przetrzymywania broni w domu.

Szacuje się, że na mniej niż 8 mln obywateli przypada od 2.3 mln do 4.5 mln sztuk broni palnej. Mogą to być zwykłe pistolety, broń automatyczna, myśliwska, sportowa itp. Szwajcaria zajmuje trzecie miejsce na świecie, po USA i Jemenie, jeśli wziąć pod uwagę ilość broni przypadającej na jednego mieszkańca.

Zgodnie z inicjatywą, podjętą przez centrolewicowe partie, grupy wyznaniowe i organizacje kobiece, wszyscy żołnierze, którzy ukończyliby służbę wojskową mieliby oddawać broń i amunicję do magazynów wojskowych. Nie zabieraliby jej do domu, jak to się praktykuje od setek lat. Projekt przewidywał również utworzenie centralnego, a nie kantonowego, rejestru broni oraz wprowadzenie zakazu sprzedaży broni automatycznej. 

Posiadanie broni przez każdego obywatela jest podstawą szwajcarskiej tożsamości narodowej od pokoleń. Szwajcarzy są przekonani, że obce państwa mogą zagrozić niewielkiemu narodowi w każdej chwili. Dlatego, każdy obywatel powinien mieć broń pod ręką i w razie konieczności bronić kraju.

Trzymiesięczna służba wojskowa jest obowiązkiem każdego mężczyzny w wieku od 18 do 32 lat. Po jej odbyciu, przenoszony jest on do rezerwy wraz z karabinem maszynowym i pięćdziesięcioma sztukami amunicji. Każdy dorosły Szwajcar z takim ekwipunkiem zgłasza się co roku na specjalne szkolenie.

Źródło: The Time, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.