Szwecja: Boże Narodzenie bez chrześcijaństwa

2011-12-22 00:00:00
Szwecja: Boże Narodzenie bez chrześcijaństwa

Kolejna organizacja zapragnęła zaistnieć kosztem chrześcijaństwa i jego tradycji. Szef szwedzkich Humanistów zaapelował, by w grudniu obchodzić święta, ale usunąć z nich wszystkie elementy kojarzące się z Jezusem Chrystusem. 

Boże Narodzenie i dzień Świętej Łucji to odwieczne święta, którym fałszywie nadano religijny charakter – ogłosił przewodniczący szwedzkich Humanistów Christer Sturmark.  Najwidoczniej wprawiony w dobry humor dodał apel: zlikwidujcie chrześcijańskie elementy w czasie obchodów tych świąt w szkołach po to, by wszyscy uczniowie mogli w nich uczestniczyć. 
 
Szwedzka organizacja Humanistów to zgrupowanie ateistów i agnostyków uważających, że religijne elementy grudniowych świąt są akceptowane wyłącznie z powodu błędnych zapisów historii. Podkreślają, że w krajach nordyckich 25 grudnia celebrowano na długo przed dotarciem tam chrześcijaństwa, jako najkrótszy dzień roku.

Lider szwedzkich chadeków Göran Hääglund komentując słowa Sturmarka stwierdził, że „jeżeli ktoś nie zwrócił uwagi, to świętujemy to, że Jezus urodził się w stajence 2000 lat temu".  Większość Szwedów zgadza się z tą opinią. 
 
 
Źródło: rp.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.