Szwecja: zakaz używania zaimków on i ona w przedszkolu
2011-06-28 00:00:00

W sztokholmskiej dzielnicy Sodermalm w jednym z eksperymentalnych przedszkoli realizowany jest program, który eliminuje wszelkie odniesienia do płci. Personel przedszkola "Egalia" musi unikać używania słów takich jak "on" albo "ona". Zamiast tradycyjnych zwrotów, ma stosować określenie „przyjaciele”. Eksperymentowi poddanych zostało 30 przedszkolaków obu płci w wieku od 1 do 6 lat.
– Społeczeństwo oczekuje, że dziewczynki mają być miłe i ładne, a chłopcy - męscy, surowi i odważni – mówi Jenny Johnsson, nauczycielka z eksperymentalnego przedszkola. Dodaje: - Egalia daje im wyjątkową okazję, bycia kim chcą.
Dyrektor Lotta Rajalin powiedziała agencji AP, że przedszkole zatrudniło specjalnego pedagoga „gender”, który ma pomóc personelowi przezwyciężyć nawyki używania określeń „on” i „ona”, a także pozbyć się pewnych zachowań. Personel ma się nauczyć m.in. odpowiedniego rozmieszczania zabawek. Przykładowo, klocki lego muszą koniecznie znaleźć się obok zabawek związanych z kuchnią i gotowaniem itp.
Szwedzkie zaimki "han" i "hon” (ona i on) już zostały zastąpione w szkołach bezpłciowym określeniem „hen”. Jest to nowe słowo utworzone przez feministki i homoseksualistów. Określenie to jest stosowane także w przedszkolu Egalia. – Używamy słowa "hen" na przykład, gdy do przedszkola ma przyjść lekarz, policjant, elektryk, hydraulik – wyjaśnia dyrektorka Rajalin. – Dzieci nie wiedzą, czy to on, czy ona. Gdy przychodzi „hen” dzieci mogą sobie wyobrazić, że to mężczyzna, albo kobieta. To poszerza ich perspektywę.
Na półkach przedszkolnych próżno szukać tradycyjnych bajek takich jak: Królewna Śnieżka, Kopciuszek itp. Zamiast nich przedszkolaki znajdą książki o homoseksualnych parach, samotnych rodzicach, adoptowanych dzieciach i „traktaty” poświęcone nowym sposobom zabawy.
Dyrektorka mówi, że już teraz, gdy kilka dziewczynek bawi się w dom i rola mamy zostanie zajęta, one proponują, by mam było kilka.
Nie wszystkim Szwedom podobają się szaleństwa na punkcie „gender”. – Różne role płciowe nie są problemem, o ile są one równie doceniane – zauważa Tanja Bergkvist. Zastanawia się, kto decyduje o tym, że zabawa autami jest bardziej wartościowa niż zabawa w dom.
Bergkvist, która jest głośnym krytykiem polityki promocji bezpłciowych struktur szkół i uczelni, na swoim blogu wytyka absurdalne pomysły. Napisała niedawno, że szczytem absurdu jest wyznaczenie przez Radę Naukową 80 tys., dol. na stypendium dla doktora, który podejmie się badania na następujący temat: "Trąbka jako symbol płci".
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.