Teksas chce zakazać finansowania badań na embrionach ludzkich

2009-04-01 00:00:00

Stan Teksas podjął działania, które mają doprowadzić do wprowadzenia zakazu finansowania badań na komórkach macierzystych z pieniędzy podatników, na które formalną zgodę wydał prezydent Barack Obama, podpisując w ub. miesiącu w tej sprawie rozporządzenie – informuje portal WorldNetDaily.com.

Senator Steve Ogden zgłosił projekt poprawki nowelizującej stanową ustawę budżetową, która zakazuje finansowania z pieniędzy podatników jakichkolwiek badań, zakładających niszczenie embrionów ludzkich.

Poprawka stanowi: „Żadne fundusze przyznane na mocy niniejszej ustawy nie mogą być wykorzystane do wspierania badań, które wymagają niszczenia embrionu ludzkiego”. Głosowanie w sprawie poprawki ma się odbyć w przyszłą środę.

Senator wyjaśnił gazecie „The Dallas Morning News”, że wśród wielu Teksańczyków panuje silne przekonanie, iż embrion ludzki jest istotą ludzką i dlatego nie powinien być wykorzystywany do badań naukowych.

Inicjatywę senatora popiera Elizabeth Graham z organizacji pro-life „Prawo do Życia”. – To bardzo trudne dla naukowca lub badacza, który chce bronić świętości życia, znaleźć czystą praktykę naukową. Ponieważ istnieje tak wiele kwestii etycznych związanych z badaniami medycznymi, wielu naukowców poszukuje sposobów na to, aby być postępowymi badaczami i pionierami jednocześnie nie narażając swoich przekonań etycznych. Sądzę, że Teksas mógłby się stać takim magnesem przyciągającym obiecujących badaczy, którzy chcą osiągać postępy w naukach medycznych, jednocześnie broniąc świętości życia – podkreśliła Graham.

Poprawka, jeśli uda się ją przeforsować, zakaże co prawda finansowania badań na komórkach macierzystych z pieniędzy budżetu stanowego, ale nie uniemożliwi ich prowadzenia, jeśli zostaną one wsparte z funduszy federalnych.

Źródło: WorldNetDaily.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.