Timor Wschodni jednak zezwoli na aborcję
2009-06-12 00:00:00
Parlament Timoru Wschodniego znowelizował prawo o aborcji, ulegając silnej presji ONZ oraz proaborcyjnych organizacji pozarządowych. Dzieci poczęte będzie można zabić w sytuacji zagrożenia życia matki – informuje portal LifeSiteNews.com.
Ten niewielki, położony w Azji południowo-wschodniej, katolicki kraj, który uzyskał niepodległość w 2002 r. ma bardzo restrykcyjne prawo, zakazujące aborcji praktycznie w każdym wypadku. Lekarzowi, który dopuści się tego czynu grozi – w zależności od okoliczności – nawet do ośmiu lat więzienia.
Życie dzieci nienarodzonych chronione jest od momentu poczęcia. Zapis taki znajduje się w preambule do konstytucji. Również chroniona jest wolność sumienia lekarzy, którzy takiego „zabiegu” nie chcą dokonać.
W głosowaniu, które odbyło się w ub. tygodniu wszyscy obecni parlamentarzyści (45) głosowali za podtrzymaniem restrykcyjnego prawa wobec aborcji z wyjątkiem jednego przypadku, kiedy zabicie dziecka okazuje się jedynym sposobem na uratowanie życia kobiety, o czym ma zadecydować 3 niezależnych lekarzy.
Posłowie nie zgodzili się na nowelizację ustawy, która zezwalałaby na zabijanie dzieci nienarodzonych w przypadku ciąży, która byłaby wynikiem gwałtu lub w razie nieprawidłowego rozwoju płodu. Również unieważniono wcześniejsze rozporządzenie Rady Ministrów z kwietnia tego roku, zezwalające na aborcję w sytuacji zagrożenia zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety.
Po zakończeniu w 1999 r. okupacji indonezyjskiej, Timorem Wschodnim, do czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości, zarządzała ONZ. Na jego obszarze obowiązywało prawo indonezyjskie, zakazujące aborcji w każdym wypadku.
Kraj ten znalazł się jednak pod silną presją organizacji pozarządowych, takich jak np. The Alola Foundation, wspieranej przez Fundusz Ludnościowy ONZ, która szukała możliwości liberalizacji prawa aborcyjnego. Mocny nacisk na władze Timoru Wschodniego wywierała także, wspierana przez USA i Australię, organizacja pozarządowa zajmująca się monitoringiem sądowym – The Judical System Monitoring Programme (JSMP). Utrzymuje ona, że międzynarodowe umowy uznają „prawo kobiet do bezpiecznej aborcji”, zwłaszcza w przypadku ciąży będącej wynikiem gwałtu lub kazirodztwa i w sytuacji nieprawidłowego rozwoju płodu. Organizacja ta powołuje się na konwencję zakazującą dyskryminacji kobiet i konwencję praw dzieci. Tymczasem Timor Wschodni nie jest sygnatariuszem żadnych umów, w których takie prawa zostałyby wymienione.
Były administrator Timoru Wschodniego z ramienia ONZ Joseph Rees powiedział biuletynowi „The Friday Fax”, że twierdzenie, jakoby „dostęp do aborcji” był uznanym międzynarodowym prawem człowieka jest skandaliczne. Jego zdaniem Timorczycy mają prawo do pozostania wiernymi własnym przekonaniom i tradycjom, w szczególności w kwestii takiej jak prawo do życia dzieci nienarodzonych.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.