Toruń: inauguracja obchodów Roku ks. Piotra Skargi

2012-02-06 00:00:00
Toruń: inauguracja obchodów Roku ks. Piotra Skargi

„Miłość buduje zgodę, a bez zgody miłości nie masz” – te słowa ks. Piotra Skargi rozbrzmiewały w niedzielę w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu. Uroczyste obchody Roku ks. Piotra Skargi rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną w rocznicę urodzin wielkiego Polaka.
 
Obchody odbyły się w kościele akademickim oo. Jezuitów przy Rynku Staromiejskim w Toruniu. Podczas Mszy św. diakon prof. Waldemar Rozynkowski, koordynator obchodów z ramienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaznaczył, że celem tego Roku jest wydobycie i pokazanie zatroskania ks. Skargi o państwo i naród, jego wizji miłości do ojczyzny, przedstawienie go jako pisarza, filantropa, człowieka solidarnego z ubogimi.
 
Po Mszy św. zgromadzeni wierni wysłuchali "Kazań Sejmowych" ks. Piotra Skargi, które przedstawił Paweł Kowalski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Uczestnicy wydarzenia mogli wsłuchiwać się w słowa kapłana z przełomu XV – XVI w.
 
Ks. dr Robert Danieluk SJ z Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego wygłosił wykład pt. "Jezuickie inspiracje działań Piotra Skargi". Jezuita podkreślił, że aby dobrze zrozumieć działalność ks. Skargi trzeba poznać Towarzystwo Jezusowe, do którego należał. Zaznaczył, że głównym zadaniem zakonu założonego przez papieża Pawła III w 1540 r. była obrona wiary oraz jednanie zwaśnionych. W tym kontekście można zrozumieć całą pracę ks. Skargi.
 
Rok 2012 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem ks. Piotra Skargi w związku z przypadającą 27 września rocznicą 400-lecia jego śmierci. 
 
Organizatorami toruńskich obchodów "Roku ks. Piotra Skargi" są Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Towarzystwo Jezusowe w Toruniu. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Radzimiński przyjął zaproszenie do udziału w Komitecie Honorowym ogólnopolskich obchodów tego Roku.

Więcej o księdzu Piotrze Skardze czytaj w dziale Nasz Patron.


Źródło: KAI 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!