Toruń: inauguracja obchodów Roku ks. Piotra Skargi

2012-02-06 00:00:00
Toruń: inauguracja obchodów Roku ks. Piotra Skargi

„Miłość buduje zgodę, a bez zgody miłości nie masz” – te słowa ks. Piotra Skargi rozbrzmiewały w niedzielę w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu. Uroczyste obchody Roku ks. Piotra Skargi rozpoczęły się Mszą św. celebrowaną w rocznicę urodzin wielkiego Polaka.
 
Obchody odbyły się w kościele akademickim oo. Jezuitów przy Rynku Staromiejskim w Toruniu. Podczas Mszy św. diakon prof. Waldemar Rozynkowski, koordynator obchodów z ramienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaznaczył, że celem tego Roku jest wydobycie i pokazanie zatroskania ks. Skargi o państwo i naród, jego wizji miłości do ojczyzny, przedstawienie go jako pisarza, filantropa, człowieka solidarnego z ubogimi.
 
Po Mszy św. zgromadzeni wierni wysłuchali "Kazań Sejmowych" ks. Piotra Skargi, które przedstawił Paweł Kowalski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Uczestnicy wydarzenia mogli wsłuchiwać się w słowa kapłana z przełomu XV – XVI w.
 
Ks. dr Robert Danieluk SJ z Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego wygłosił wykład pt. "Jezuickie inspiracje działań Piotra Skargi". Jezuita podkreślił, że aby dobrze zrozumieć działalność ks. Skargi trzeba poznać Towarzystwo Jezusowe, do którego należał. Zaznaczył, że głównym zadaniem zakonu założonego przez papieża Pawła III w 1540 r. była obrona wiary oraz jednanie zwaśnionych. W tym kontekście można zrozumieć całą pracę ks. Skargi.
 
Rok 2012 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem ks. Piotra Skargi w związku z przypadającą 27 września rocznicą 400-lecia jego śmierci. 
 
Organizatorami toruńskich obchodów "Roku ks. Piotra Skargi" są Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Towarzystwo Jezusowe w Toruniu. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Radzimiński przyjął zaproszenie do udziału w Komitecie Honorowym ogólnopolskich obchodów tego Roku.

Więcej o księdzu Piotrze Skardze czytaj w dziale Nasz Patron.


Źródło: KAI 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!