Tradycyjna Msza św. łacińska w Anglii i Walii
2008-06-17 00:00:00
Tradycyjna, łacińska Msza święta - praktycznie zakazana przez Rzym przez ostatnie 40 lat - ma być ponownie wprowadzona do wszystkich parafii Anglii i Walii – powiedział odpowiedzialny za tradycyjną liturgię kardynał Dario Castrillon Hoyos 14 czerwca, podczas konferencji prasowej w Londynie. Ponadto, wszystkie seminaria będą zobowiązane do nauczania przyszłych kapłanów celebracji „starej” Mszy św. Relację z konferencji prasowej w Londynie zamieszcza portal Sanctus.pl za brytyjskim serwisem Telegraph.co.uk.
Katolickie wspólnoty na całym świecie otrzymają specjalną instrukcję, dzięki której będą mogły bardziej docenić sakramenty święte w tzw. rycie trydenckim.
Oświadczenie watykańskiego hierarchy odpowiedzialnego za tradycyjną liturgię łacińską, kardynała Dario Castrillona Hoyosa, wygłoszone w imieniu Benedykta XVI, przerazi katolickich liberałów, w tym wielu biskupów Anglii i Walii. Papież w ubiegłym roku zasmucił liberałów wydając Motu proprio, które odbiera im władzę blokowania celebracji dawnej Mszy św.
Zapytany o to, czy Msza św. „trydencka” będzie sprawowana w przyszłości w wielu zwykłych parafiach, Kardynał Castrillon powiedział: – Nie w wielu parafiach, ale we wszystkich parafiach. Według hierarchy, Ojciec Święty oferuje dawną liturgię nie tylko nielicznym grupom, które się jej domagają. Chodzi o to aby każdy znał ten sposób celebrowania Mszy świętej.
Przewodniczący Komisji Ecclesia Dei wygłosił swoje uwagi przygotowując się do odprawienia Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w katedrze Westminster, gdzie żaden kardynał nie celebrował przedsoborowej liturgii od 40 lat.
W tradycyjnej liturgii kapłan skierowany jest w tym samym kierunku co wierni i wypowiada słowa najważniejszej modlitwy (Kanonu Rzymskiego) po łacinie głosem tak cichym, że praktycznie niesłyszalnym. Inaczej jest w nowym rycie, ksiądz skierowany jest twarzą do wiernych i modli się głośno w lokalnym języku.
Kardynał Castrillon powiedział, że czcigodna cisza tradycyjnego rytu jest jednym ze „skarbów”, które dojrzali katolicy powinni odkryć na nowo, a młodzi wierni poznają po raz pierwszy.
Papież Benedykt XVI przywróci dawny ryt, który będzie nazwany rytem gregoriańskim, nawet tam, gdzie wspólnota o to nie prosiła. – Wierni nie znają tego rytu, więc o niego nie proszą – wyjaśnił Kardynał.
– Zreformowana Msza św., wprowadzona w 1970 r. po II Soborze Watykańskim dała możliwość „wielu, wielu, wielu nadużyć” – powiedział Kardynał. – Doświadczenia ostatnich 40 lat nie zawsze były pozytywne. Wielu ludzi utraciło swoje poczucie adoracji Boga, a nadużycia sprawiły, że wiele dzieci nie wie, jak się należy zachować w obecności Pana Boga – dodał hierarcha.
Nowa Msza św. jednak nie zniknie; życzeniem Papieża jest, aby obie formy rytu istniały obok siebie.
Tak szerokie zmiany liturgiczne są z pewnością przyczyną wielu kontrowersji. Na konferencji prasowej, dziennikarz liberalnego czasopisma „Tablet”, zbliżonego do biskupów Anglii, odpowiedział Kardynałowi, że te nowe zmiany liturgiczne oznaczają „cofanie się”.
Po ogłoszeniu papieskiego Motu proprio w zeszłym roku, liberalni biskupi Anglii i Ameryki podjęli próby ograniczenia recepcji dawnej Mszy św. argumentując, iż przepisy pozwalają na jej wprowadzenie, jedynie gdy "stabilna grupa" wiernych o to prosi. Kardynał wyjaśnił, iż stabilna grupa może się składać choćby i z trzech osób, które wcale nie muszą pochodzić z tej samej parafii.
Pełne wdrożenie zmian zajmie zapewne kilka lat, podobnie jak wiele czasu trwało absorbowanie II Soboru Watykańskiego. Kardynał podkreślił, że ponowne szerokie wprowadzenie celebracji dawnej Mszy św. nie sprzeciwia się nauczaniu Soboru.
Źródło: Sanctus.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.