Tradycyjna Msza św. łacińska w Anglii i Walii

2008-06-17 00:00:00
Tradycyjna Msza św. łacińska w Anglii i Walii

Tradycyjna, łacińska Msza święta - praktycznie zakazana przez Rzym przez ostatnie 40 lat - ma być ponownie wprowadzona do wszystkich parafii Anglii i Walii – powiedział odpowiedzialny za tradycyjną liturgię kardynał Dario Castrillon Hoyos 14 czerwca, podczas konferencji prasowej w Londynie. Ponadto, wszystkie seminaria będą zobowiązane do nauczania przyszłych kapłanów celebracji „starej” Mszy św. Relację z konferencji prasowej w Londynie zamieszcza portal Sanctus.pl za brytyjskim serwisem Telegraph.co.uk.

Katolickie wspólnoty na całym świecie otrzymają specjalną instrukcję, dzięki której będą mogły bardziej docenić sakramenty święte w tzw. rycie trydenckim.

Oświadczenie watykańskiego hierarchy odpowiedzialnego za tradycyjną liturgię łacińską, kardynała Dario Castrillona Hoyosa, wygłoszone w imieniu Benedykta XVI, przerazi katolickich liberałów, w tym wielu biskupów Anglii i Walii. Papież w ubiegłym roku zasmucił liberałów wydając Motu proprio, które odbiera im władzę blokowania celebracji dawnej Mszy św.

Zapytany o to, czy Msza św. „trydencka” będzie sprawowana w przyszłości w wielu zwykłych parafiach, Kardynał Castrillon powiedział: – Nie w wielu parafiach, ale we wszystkich parafiach. Według hierarchy, Ojciec Święty oferuje dawną liturgię nie tylko nielicznym grupom, które się jej domagają. Chodzi o to aby każdy znał ten sposób celebrowania Mszy świętej.

Przewodniczący Komisji Ecclesia Dei wygłosił swoje uwagi przygotowując się do odprawienia Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w katedrze Westminster, gdzie żaden kardynał nie celebrował przedsoborowej liturgii od 40 lat.

W tradycyjnej liturgii kapłan skierowany jest w tym samym kierunku co wierni i wypowiada słowa najważniejszej modlitwy (Kanonu Rzymskiego) po łacinie głosem tak cichym, że praktycznie niesłyszalnym. Inaczej jest w nowym rycie, ksiądz skierowany jest twarzą do wiernych i modli się głośno w lokalnym języku.

Kardynał Castrillon powiedział, że czcigodna cisza tradycyjnego rytu jest jednym ze „skarbów”, które dojrzali katolicy powinni odkryć na nowo, a młodzi wierni poznają po raz pierwszy.

Papież Benedykt XVI przywróci dawny ryt, który będzie nazwany rytem gregoriańskim, nawet tam, gdzie wspólnota o to nie prosiła. – Wierni nie znają tego rytu, więc o niego nie proszą – wyjaśnił Kardynał.

Zreformowana Msza św., wprowadzona w 1970 r. po II Soborze Watykańskim dała możliwość „wielu, wielu, wielu nadużyć” – powiedział Kardynał. – Doświadczenia ostatnich 40 lat nie zawsze były pozytywne. Wielu ludzi utraciło swoje poczucie adoracji Boga, a nadużycia sprawiły, że wiele dzieci nie wie, jak się należy zachować w obecności Pana Boga – dodał hierarcha.

Nowa Msza św. jednak nie zniknie; życzeniem Papieża jest, aby obie formy rytu istniały obok siebie.

Tak szerokie zmiany liturgiczne są z pewnością przyczyną wielu kontrowersji. Na konferencji prasowej, dziennikarz liberalnego czasopisma „Tablet”, zbliżonego do biskupów Anglii, odpowiedział Kardynałowi, że te nowe zmiany liturgiczne oznaczają „cofanie się”.

Po ogłoszeniu papieskiego Motu proprio w zeszłym roku, liberalni biskupi Anglii i Ameryki podjęli próby ograniczenia recepcji dawnej Mszy św. argumentując, iż przepisy pozwalają na jej wprowadzenie, jedynie gdy "stabilna grupa" wiernych o to prosi. Kardynał wyjaśnił, iż stabilna grupa może się składać choćby i z trzech osób, które wcale nie muszą pochodzić z tej samej parafii.

Pełne wdrożenie zmian zajmie zapewne kilka lat, podobnie jak wiele czasu trwało absorbowanie II Soboru Watykańskiego. Kardynał podkreślił, że ponowne szerokie wprowadzenie celebracji dawnej Mszy św. nie sprzeciwia się nauczaniu Soboru.

Źródło: Sanctus.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.