Trewir: już wkrótce wystawienie Świętej Szaty Chrystusa

2012-03-06 00:00:00
Trewir: już wkrótce wystawienie Świętej Szaty Chrystusa

Od 13 kwietnia do 13 maja br. w katedrze w Trewirze trwać będzie wystawienie Świętej Szaty, czyli tuniki Chrystusa, o którą żołnierze rzymscy rzucili los. Według tradycji, szatę miała przywieźć z Ziemi Świętej w 326 r. cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Z okazji wystawienia Świętej Szaty w Trewirze spodziewanych jest kilkaset tysięcy pielgrzymów i turystów.


W piątek 13 kwietnia o godz. 14.30 nastąpi wystawienie szaty. Uroczystości będzie przewodniczył specjalny wysłannik papieski, którym Benedykt XVI mianował prefekta Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marca Ouelleta.

Poprzednie wystawienie relikwii, z udziałem 700 tys. ludzi, odbyło się w 1996 r. Obecne odbędzie się w 500. rocznicę pierwszego jej publicznego wystawienia w 1512 r. Ekspozycja Świętej Szaty w 1810 r. przyciągnęła 200 tys. osób, w 1844 r. ? ponad milion, a w 1959 r. - ponad 1,7 mln.

Zdaniem ordynariusza Trewiru, bp. Stephana Ackermanna, czas pielgrzymek do Świętej Szaty będzie dla Kościoła okazją do ukazania celu swojego istnienia, jakim jest "prowadzenie ludzkości do Chrystusa".

PiotrSkarga.pl
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.