Trwa batalia o wycofanie ze szkół ”wychowania obywatelskiego”
2008-06-06 00:00:00
Biskupi diecezji Galicji w północnej części Hiszpanii bronią prawa rodziców do „decydowania o moralnej edukacji swoich dzieci” i wzywają do wycofania ze szkół obowiązkowego przedmiotu wychowania obywatelskiego – donosi Catholic News Agency.
W ramach przygotowań do następnego roku szkolnego hierarchowie wydali oświadczenie, w którym przypomnieli „nauczanie Episkopatu Hiszpanii przedstawione w różnych dokumentach” na ten temat i stwierdzili, że pośród praw, które zapewniają wolność i spokój w społeczeństwie jest „prawo rodziców do wyboru rodzaju moralnego i religijnego fundamentu dla swoich dzieci”.
Napisali, że „zgodnie z prawem państwo nie może narzucać moralnej formacji sumienia uczniów nie uwzględniając wolnego wyboru rodziców, jak to ma miejsce w przypadku przedmiotu »wychowania obywatelskiego«”.
Biskupi zauważyli także, że „uczniowie nie mogą być zmuszani do zrozumienia i dostosowania się do fundamentalnych wartości poprzez akty prawne narzucone z mocy władzy politycznej”. Stwierdzili, że one wcale nie zapewnią pokojowego współistnienia w społeczeństwie, a taki przecież jest cel tego przedmiotu.
„Wychowanie obywatelskie” zostało wprowadzone do szkół w 2007 r. Podstawa programowa przedmiotu została opracowana przez członków rządu Zapatero a rekomendowana była przez Radę Europy. Przedmiot promuje aborcję, homoseksualizm, ideologię gender, ateizm i sekularyzm.
Nowy przedmiot zastąpił etykę i religię, i jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów gimnazjum i szkoły średniej oraz studentów. Rząd nie zgodził się na zwolnienie dzieci z uczestnictwa w lekcjach ze względu na sprzeciw sumienia.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.