Trybunał stwierdził, że odmowa adopcji dziecka przez lesbijkę była dyskryminacją
2008-01-23 00:00:00

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że francuskie władze dopuściły się dyskryminacji, nie pozwalając lesbijce z Francji na zaadoptowanie dziecka – donosi „Rzeczpospolita”. Według Trybunału, najpewniej motywem odmowy była seksualna orientacja kobiety.
Trybunał uznał, że odmówienie adopcji przez lokalne władze i podtrzymanie tej decyzji przez sądy dwóch instancji naruszają prawa kobiety. 45-letnia Francuzka, Emmanuelle B., pozostająca w lesbijskim związku od 1990 r., ma otrzymać odszkodowanie w wysokości 10 tys. euro i zwrot kosztów sądowych. W sumie 24,5 tysiąca euro – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Kobieta rozpoczęła staranie o adopcję dziecka w 1998 roku. Zwróciła się w tej sprawie do władz regionu Jura we wschodniej Francji. Wspomniała wówczas o stabilnym związku z inną kobietą. Jej prośba została odrzucona, jednak podkreślono, że orientacja seksualna nie miała na to wpływu.
Jak informuje „Rz”, wczorajszy wyrok przeszedł tylko trzema głosami (10: 7). Wielu sędziów w Europie natychmiast go potępiło. – Wpadamy w jakieś absurdalne pojęcie dyskryminacji. Wyrok jest absolutnie niezgodny z podstawowymi prawami człowieka – powiedział dziennikowi ks. prof. Paweł Bartkiewicz, moralista. – Pomijając nawet aspekt moralny sprawy, wydanie takiego orzeczenia w sytuacji, gdy trwa ogólnoeuropejska debata w tej sprawie, jest krzywdzące – stwierdził w rozmowie z „Rz” Damien Gangloff z francuskiej organizacji chrześcijańskiej C. O. R. E.
We Francji prawo do adopcji mają osoby samotne powyżej 28. roku życia. Przepisy zabraniają jedynie dwóm niezamężnym osobom, czyli żyjącym w związkach pozamałżeńskich, adoptowania tego samego dziecka. Prawo nie wspomina o orientacji seksualnej starających się o adopcję – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Odmawiając kobiecie zgody na adopcję francuskie władze podały w uzasadnieniu, że muszą brać pod uwagę potrzeby i interes adoptowanego dziecka. Stwierdzono również, że w związku kobiety brak jest rodzicielskiego wizerunku oraz że partnerka zainteresowanej ma dwuznaczny stosunek do adopcji.
Według cytowanej przez „Rz” Caroline Mecary, adwokata Emmanuelle B., wyrok stwarza precedens. – Francja nie będzie już mogła odmówić prawa do adopcji osobie niezamężnej, która pozostaje w związku homoseksualnym. To samo dotyczy innych krajów Rady Europy, w których osoby samotne mogą dziś adoptować dzieci – powiedziała.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.