Trybunał stwierdził, że odmowa adopcji dziecka przez lesbijkę była dyskryminacją
2008-01-23 00:00:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że francuskie władze dopuściły się dyskryminacji, nie pozwalając lesbijce z Francji na zaadoptowanie dziecka – donosi „Rzeczpospolita”. Według Trybunału, najpewniej motywem odmowy była seksualna orientacja kobiety.
Trybunał uznał, że odmówienie adopcji przez lokalne władze i podtrzymanie tej decyzji przez sądy dwóch instancji naruszają prawa kobiety. 45-letnia Francuzka, Emmanuelle B., pozostająca w lesbijskim związku od 1990 r., ma otrzymać odszkodowanie w wysokości 10 tys. euro i zwrot kosztów sądowych. W sumie 24,5 tysiąca euro – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Kobieta rozpoczęła staranie o adopcję dziecka w 1998 roku. Zwróciła się w tej sprawie do władz regionu Jura we wschodniej Francji. Wspomniała wówczas o stabilnym związku z inną kobietą. Jej prośba została odrzucona, jednak podkreślono, że orientacja seksualna nie miała na to wpływu.
Jak informuje „Rz”, wczorajszy wyrok przeszedł tylko trzema głosami (10: 7). Wielu sędziów w Europie natychmiast go potępiło. – Wpadamy w jakieś absurdalne pojęcie dyskryminacji. Wyrok jest absolutnie niezgodny z podstawowymi prawami człowieka – powiedział dziennikowi ks. prof. Paweł Bartkiewicz, moralista. – Pomijając nawet aspekt moralny sprawy, wydanie takiego orzeczenia w sytuacji, gdy trwa ogólnoeuropejska debata w tej sprawie, jest krzywdzące – stwierdził w rozmowie z „Rz” Damien Gangloff z francuskiej organizacji chrześcijańskiej C. O. R. E.
We Francji prawo do adopcji mają osoby samotne powyżej 28. roku życia. Przepisy zabraniają jedynie dwóm niezamężnym osobom, czyli żyjącym w związkach pozamałżeńskich, adoptowania tego samego dziecka. Prawo nie wspomina o orientacji seksualnej starających się o adopcję – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Odmawiając kobiecie zgody na adopcję francuskie władze podały w uzasadnieniu, że muszą brać pod uwagę potrzeby i interes adoptowanego dziecka. Stwierdzono również, że w związku kobiety brak jest rodzicielskiego wizerunku oraz że partnerka zainteresowanej ma dwuznaczny stosunek do adopcji.
Według cytowanej przez „Rz” Caroline Mecary, adwokata Emmanuelle B., wyrok stwarza precedens. – Francja nie będzie już mogła odmówić prawa do adopcji osobie niezamężnej, która pozostaje w związku homoseksualnym. To samo dotyczy innych krajów Rady Europy, w których osoby samotne mogą dziś adoptować dzieci – powiedziała.
Źródło: „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.