Trybunał w Hadze będzie badał czy szympansa można uznać za ”osobę”

2008-05-27 00:00:00

Austriaccy obrońcy praw zwierząt wszczęli walkę o uznanie szympansa za „osobę” i przyznanie mu praw przynależnych człowiekowi. Sądy, najpierw niższej instancji, a ostatnio apelacyjny, odrzuciły wniosek rzeczników praw zwierząt. Jednak wstępne przesłuchanie w tej sprawie ma się odbyć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Hadze. Sprawę bacznie obserwują organizacje występujące w obronie praw zwierząt – donosi portal LifeSiteNews.com.

Austriacki Sąd Najwyższy podtrzymał ostatnio decyzję sądu niższej instancji, który w styczniu odrzucił wniosek o przyznanie prawnego opiekuna szympansowi, któremu nadano imię Matthew Hiasl Pan.

W kwietniu portal LifeSiteNews.com donosił o tym, że dr Martin Balluch, prezes Austriackiego Stowarzyszenia Przeciw Fabrykom Zwierząt wraz z brytyjską nauczycielką i aktywistką występującą w obronie praw zwierząt Paulą Stibbe złożyli wniosek w sądzie o uznanie jej za prawnego opiekuna szympansa.

Szympans został w 1982 r. nielegalnie przeszmuglowany z laboratorium w Sierra Leone do laboratorium w pobliżu Wiednia, które prowadzi badania nad AIDS i żółtaczką. Celnicy odnaleźli go i umieścili w schronisku dla zwierząt, któremu teraz grozi zamknięcie z powodu bankructwa.

Obrońcy zwierząt chcą ustanowić opiekuna prawnego dla szympansa, aby nie dopuścić do odesłania go do laboratorium, w którym był wykorzystywany do celów badawczych w Afryce. W tym celu muszą przekonać sąd, że szympans jest „człowiekiem”.

We wniosku oddalającym, sędzia jako uzasadnienie napisał, że „Matthew nigdy nie był pod względem psychicznym upośledzony, ani też nie jest w niebezpieczeństwie, a tylko na tej podstawie można ubiegać się o przyznanie opiekuna prawnego. Nie ma to związku z kwestią, czy szympans może być uważany za osobę”.

W odpowiedzi na decyzję sądu aktywiści złożyli apelację do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który zgodził się na wstępne przesłuchanie, w celu ustalenia czy szympansom można przyznać status prawny i ochronę przynależną ludziom.

Paula Stibbe twierdzi, że wcale nie zabiega o to, aby uznać szympansa za „człowieka”, a jedynie że jest „osobą”. – Każdy kto go pozna osobiście przekona się, że jest to osoba – powiedziała Brytyjka gazecie „The London Evening Standard”.

– W swoim domu w dżungli afrykańskiej byłby on w stanie poradzić sobie bez opiekuna. Ponieważ jednak nie ma bliskich krewnych, robię to dla niego jako osoba najbliższa – stwierdziła Stibbe.

Rzecznik Trybunału w Hadze oświadczył: Wszelkie wnioski odnoszące się do sprawy tego szympansa będą wstępnie rozpatrywane przez komitet Trybunału, zanim zdecydujemy, czy sprawa zasługuje na pełną rozprawę.

Gdyby postępowanie zakończyło się sukcesem obrońców zwierząt, byłby to precedens, mający poważne konsekwencje. Małpy, a być może także inne zwierzęta zyskałyby prawa, opiekę, a nawet medyczne, finansowe i socjalne korzyści właściwe ludziom.

Sprawa, choć wydaje się dziwaczna ma swoich zwolenników i potężnych orędowników, łącznie z naukowcami z Wielkiej Brytanii i USA. Prof. Peter Singer z Princeton Uniwersity nawołuje do przyznania rozległych praw zwierzętom, oskarżając ludzi o „tradycyjnych” poglądach o tworzenie „przepaści między światem zwierząt a światem ludzi”. Jednocześnie jest on gorącym orędownikiem przyznania prawa kobietom do zabicia swojego, ułomnego dziecka poczętego, które jego zdaniem nie jest człowiekiem.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.