Trybunał w Hadze będzie badał czy szympansa można uznać za ”osobę”

2008-05-27 00:00:00

Austriaccy obrońcy praw zwierząt wszczęli walkę o uznanie szympansa za „osobę” i przyznanie mu praw przynależnych człowiekowi. Sądy, najpierw niższej instancji, a ostatnio apelacyjny, odrzuciły wniosek rzeczników praw zwierząt. Jednak wstępne przesłuchanie w tej sprawie ma się odbyć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Hadze. Sprawę bacznie obserwują organizacje występujące w obronie praw zwierząt – donosi portal LifeSiteNews.com.

Austriacki Sąd Najwyższy podtrzymał ostatnio decyzję sądu niższej instancji, który w styczniu odrzucił wniosek o przyznanie prawnego opiekuna szympansowi, któremu nadano imię Matthew Hiasl Pan.

W kwietniu portal LifeSiteNews.com donosił o tym, że dr Martin Balluch, prezes Austriackiego Stowarzyszenia Przeciw Fabrykom Zwierząt wraz z brytyjską nauczycielką i aktywistką występującą w obronie praw zwierząt Paulą Stibbe złożyli wniosek w sądzie o uznanie jej za prawnego opiekuna szympansa.

Szympans został w 1982 r. nielegalnie przeszmuglowany z laboratorium w Sierra Leone do laboratorium w pobliżu Wiednia, które prowadzi badania nad AIDS i żółtaczką. Celnicy odnaleźli go i umieścili w schronisku dla zwierząt, któremu teraz grozi zamknięcie z powodu bankructwa.

Obrońcy zwierząt chcą ustanowić opiekuna prawnego dla szympansa, aby nie dopuścić do odesłania go do laboratorium, w którym był wykorzystywany do celów badawczych w Afryce. W tym celu muszą przekonać sąd, że szympans jest „człowiekiem”.

We wniosku oddalającym, sędzia jako uzasadnienie napisał, że „Matthew nigdy nie był pod względem psychicznym upośledzony, ani też nie jest w niebezpieczeństwie, a tylko na tej podstawie można ubiegać się o przyznanie opiekuna prawnego. Nie ma to związku z kwestią, czy szympans może być uważany za osobę”.

W odpowiedzi na decyzję sądu aktywiści złożyli apelację do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który zgodził się na wstępne przesłuchanie, w celu ustalenia czy szympansom można przyznać status prawny i ochronę przynależną ludziom.

Paula Stibbe twierdzi, że wcale nie zabiega o to, aby uznać szympansa za „człowieka”, a jedynie że jest „osobą”. – Każdy kto go pozna osobiście przekona się, że jest to osoba – powiedziała Brytyjka gazecie „The London Evening Standard”.

– W swoim domu w dżungli afrykańskiej byłby on w stanie poradzić sobie bez opiekuna. Ponieważ jednak nie ma bliskich krewnych, robię to dla niego jako osoba najbliższa – stwierdziła Stibbe.

Rzecznik Trybunału w Hadze oświadczył: Wszelkie wnioski odnoszące się do sprawy tego szympansa będą wstępnie rozpatrywane przez komitet Trybunału, zanim zdecydujemy, czy sprawa zasługuje na pełną rozprawę.

Gdyby postępowanie zakończyło się sukcesem obrońców zwierząt, byłby to precedens, mający poważne konsekwencje. Małpy, a być może także inne zwierzęta zyskałyby prawa, opiekę, a nawet medyczne, finansowe i socjalne korzyści właściwe ludziom.

Sprawa, choć wydaje się dziwaczna ma swoich zwolenników i potężnych orędowników, łącznie z naukowcami z Wielkiej Brytanii i USA. Prof. Peter Singer z Princeton Uniwersity nawołuje do przyznania rozległych praw zwierzętom, oskarżając ludzi o „tradycyjnych” poglądach o tworzenie „przepaści między światem zwierząt a światem ludzi”. Jednocześnie jest on gorącym orędownikiem przyznania prawa kobietom do zabicia swojego, ułomnego dziecka poczętego, które jego zdaniem nie jest człowiekiem.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.