Trybunał w Strasburgu: państwo nie musi pomagać w popełnieniu samobójstwa

2011-01-25 00:00:00
Trybunał w Strasburgu: państwo nie musi pomagać w popełnieniu samobójstwa

Istnieje „prawo człowieka” do samobójstwa, ale państwo nie ma obowiązku pomagać obywatelowi w jego popełnieniu – to ostatnie orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który rozstrzygał w sprawie Haas przeciw Szwajcarii.

Trybunał Europejski wydał 20 stycznia orzeczenie w sprawie o prawo do tzw. wspomaganego samobójstwa. Sędziowie orzekli, że „prawo jednostki do decydowania o tym, w jaki sposób i kiedy zakończyć swoje życie pod warunkiem, że znajduje się ona w takim stanie, by samodzielnie podjąć decyzję i odpowiednie działania, jest jednym z aspektów prawa do poszanowania życia prywatnego”. Jednak jak podkreślono, „państwo nie ma bezpośredniego obowiązku pomagać obywatelom w popełnieniu samobójstwa”.

Sędziowie podkreślili, że Europejską Konwencję Praw Człowieka trzeba rozpatrywać w całości. Obok art. 8, gwarantującego prawo do prywatności, istnieje jeszcze art. 2, który gwarantuje prawo do życia. 

– Trybunał zauważył, że większość państw przywiązuje większą wagę do ochrony życia jednostki. niż do prawa do zakończenia życia i stwierdza, że państwa członkowskie mają szeroki margines swobody w tym zakresie. – zauważył Gregor Puppinck, dyrektor Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości tuż po ogłoszeniu wyroku. Dlatego Trybunał ostatecznie podjął decyzję, że nie ma bezpośredniego obowiązku pomagać obywatelom w popełnieniu samobójstwa, podając zastrzyk z lethanolu.

Trybunał orzekł także, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie poszanowania dla życia, i odwodzenie danej osoby od decyzji o samobójstwie, jeśli nie została ona podjęta dobrowolnie i z pełną świadomością. 

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekał w sprawie Hass przeciw Szwajcarii. Obywatel Szwajcarii cierpiący na depresję maniakalną oskarżył rząd Szwajcarii, że nie pozwala mu wstrzyknąć zastrzyku z lethanolem, który powoduje śmierć. Żaden z psychiatrów, który miał kontakt z Haasem, nie chciał mu podać śmiertelnego zastrzyku. Wszyscy uważali, że nie jest on aż tak bardzo chory.

Szef Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że pomimo wciąż problematycznego uznania swoistego „prawa do samobójstwa, które jest szczególnym i spornym rozszerzeniem prawa do życia prywatnego”, sąd nie uznał roszczenia powoda, który uważał, że państwo ma obowiązek zapewnienia środków, umożliwiających szybkie i bezbolesne samobójstwo. – Wręcz przeciwnie, zgodnie z art. 2, który gwarantuje prawo do życia, państwo musi zapewnić ochronę życia osób podlegających jego jurysdykcji – stwierdził Puppinck. – Nawet wtedy, gdy wspomagane samobójstwo jest dozwolone, tak jak w Szwajcarii, państwo musi zapobiegać nadużyciom w korzystaniu z niego przez jednostkę, ze względu na zobowiązanie do zapewnienia jej ochrony życia – dodał.

To kolejny wyrok Trybunału w Strasburgu, który w 2002 r. odmówił prawa do eutanazji sparaliżowanej Brytyjce. W sprawie Pretty przeciw Wielkiej Brytanii Trybunał potwierdził, że co prawda w Konwencji Praw Człowieka jest art. 8, gwarantujący prawo do prywatności, to jednak jest też art. 2, gwarantujący prawo do życia i państwo nie ma obowiązku pomocy obywatelom w popełnieniu samobójstwa. W tej sprawie Trybunał potwierdził, że rząd brytyjski mógł nie wyrazić zgody na samobójstwo chorej kobiety, której w dokonaniu samobójstwa miał dopomóc mąż. Prokurator odmówił zagwarantowania, że mężczyzna nie będzie ścigany przez prawo.

Źródło: Zenit.org, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.