Trybunał w Strasburgu skazał Polskę

2010-06-15 00:00:00

Brak możliwości wyboru w polskich szkołach etyki zamiast religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Odniósł się on do skargi rodziny Grzelaków złożonej w przeciwko Polsce. – Trybunał Praw Człowieka kolejny raz stoi po stronie wolności od religii i laickiego rozumienia wolności sumienia. To swoisty zwrot w jego orzecznictwie – komentuje to orzeczenie europoseł Konrad Szymański.

W 2002 r. skargę w Trybunale złożyli Urszula i Czesław Grzelakowie z Wielkopolski. Opinię popierającą napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Syn państwa Grzelaków, Mateusz dwa razy zmieniał szkołę, ze względu na rzekomą dyskryminację przez swoich kolegów z powodu rezygnacji z uczęszczania na lekcje religii. Zgodnie z prawem szkoła musi takim uczniom zapewniać lekcje etyki, ale w praktyce jest inaczej. Na świadectwie Mateusza Grzelaka w rubryce "religia/etyka" widnieje znak kreska, co – zdaniem rodziców – godziło w prawo każdego obywatela do milczenia w kwestii sumienia i wyznania.

Trybunał orzekł, że doszło do naruszenia art. 14 Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, zakazującego dyskryminacji w związku z art. 9, gwarantującym wolność myśli, sumienia i wyznania. Trybunał podkreślił, że uczniowie uczęszczający na religię mają na świadectwie ocenę, podczas gdy osoba niewierząca, która chciała uczęszczać na etykę, ma w tym miejscu przekreślone słowa religia/etyka. Wyrok zapadł stosunkiem głosów sześć do jednego.

Z najnowszych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, wynika, że religia jest nauczana w 72 proc. polskich szkół wszystkich szczebli i rodzajów, a etyka - w 2,4 proc.

Trybunał Praw Człowieka kolejny raz stoi po stronie wolności od religii i laickiego rozumienia wolności sumienia. To swoisty zwrot w jego orzecznictwie – tak w rozmowie z KAI dzisiejsze orzeczenie skomentował europoseł Konrad Szymański (PiS). – To nie jest pierwsze orzeczenie tego rodzaju” – dodał polski europoseł, nawiązując do sprawy Lautsi przeciwko państwu włoskiemu, w sprawie obecności krzyży w szkolnych klasach. - Jest to taka interpretacja praw człowieka, która zawsze zmierza do eliminowania obecności religii w życiu publicznym – powiedział.

Ten wyrok oznacza upadek autorytetu całego systemu ochrony praw człowieka w Europie – stwierdził Konrad Szymański. Jego zdaniem, Polska powinna w zdecydowany sposób odwołać się od tego wyroku.

Według Szymańskiego, coraz częściej orzeczenia strasburskiego Trybunału odbiegają od ducha Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, w jakim została ona uchwalona. – W coraz większym stopniu te orzeczenia zwracają się przeciwko chrześcijańskim korzeniom Europy. To bardzo smutne – stwierdził.

Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.