Trzeci Marsz dla Życia i Rodziny

2008-05-26 00:00:00
Trzeci Marsz dla Życia i Rodziny

Przemarsz ulicami Warszawy i wielki piknik rodzinny na Podzamczu złożyły się na trzeci już Marsz dla Życia i Rodziny, który - według szacunków - zgromadził w niedzielę w stolicy ok. 4 tys. uczestników. Marsz był wyrazem poszanowania dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz manifestacją wartości rodziny - znakomitego miejsca samorealizacji dla kobiety i mężczyzny, i najlepszego miejsca rozwoju dla dzieci.

- Europa jest demograficznym Titanikiem, przeżywa kryzys demograficzny, który rozpoczął się w latach 60., gdy zaczęto podkopywać fundamentalne wartości, na których zbudowana jest cywilizacja europejska
- mówił prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im ks. Piotra Skargi, Sławomir Olejniczak. Jak podkreślił Polska, jako wciąż jeszcze "zdrowy bastion rodziny", powinna manifestować przywiązanie do tych wartości.

- Od lat obserwujemy ataki ideologów i biurokratów na rodzinę. Widzimy opłakane tego skutki. Tymczasem kondycja Europy zależy od kondycji rodzin ją tworzących. Europa przyszłości będzie oparta na rodzinie albo w ogóle jej nie będzie – mówił Mariusz Dzierżawski z fundacji Pro.

Marsz wyruszył z ulicy Nowy Świat. Na czele szła młodzieżowa orkiestra dęta w charakterystycznych żółtych strojach. Swoje transparenty niosły liczne organizacje prorodzinne, prolife, nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Przybyli m.in. goście ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy,  Białorusi, Niemiec, Brazylii, Chile i Argentyny. W marszu uczestniczyły całe rodziny z dziećmi. Uczestnicy marszu manifestowali za całkowitym zakazem aborcji i ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

„Niskie podatki dla ojca i matki”, „Stop aborcji”, „Mamo, tato, jesteśmy z wami, nie będziecie nigdy sami”, „Lekarze, brońcie życia”, „Chłopak, dziewczyna – normalna rodzina” – to hasła skandowane lub prezentowane na transparentach przez uczestników marszu.

Manifestujący przeszli Nowym Światem, Świętokrzyską, Czackiego, Pasażem Niżyńskiego, Placem Piłsudskiego, Moliera, Senatorską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapieckiem, Rynkiem Starego Miasta, Celną, Brzozową, Mostową, ulicą Boleść do Skweru I Dywizji Pancernej. Spotkanie zakończyło się Piknikiem Rodzinnym na Podzamczu, podczas którego odbyły się m.in. koncerty zespołów muzycznych. Było też wiele atrakcji dla najmłodszych.

Marsz dla Życie i Rodziny jest inicjatywą środowisk obrońców życia na czele z Fundacją Pro oraz Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

„To już trzeci taki marsz. Wszystko zaczęło się od tego, że członkowie naszych organizacji – Fundacji Pro i Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi – uczestniczyli w marszu waszyngtońskim, organizowanym w stolicy USA już od ponad 30 lat, począwszy od precedensowego procesu Roe vs. Wade, który doprowadził do legalizacji aborcji w Stanach Zjednoczonych” – zaznacza Jarosław Kniołek, dyrektor Biura Organizacyjnego Marszu.

„Postanowiliśmy zaszczepić ideę marszu także w Polsce, zwłaszcza, że jest to inicjatywa coraz bardziej popularna w wielu już krajach europejskich. Marsze odbywają się we Francji, na Litwie, w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, na Słowacji. Family Day we Włoszech zgromadził na ulicach wiele tysięcy ludzi” – opowiada.

Podkreśla, że w każdym kraju marsz ma swoją specyfikę zależną od sytuacji społeczno – politycznej. „W Hiszpanii był to protest katolików przeciwko antyrodzinnej polityce lewicowych władz, my chcemy bardziej afirmować rodzinę, bo u nas nie przeżywa ona jeszcze takiej degradacji, jak w niektórych krajach zachodnich” – stwierdza. „Mam jednak nadzieję, że marsze są wyrazem tego, że Europa budzi się ku rodzinie” – zaznacza.

Źródło: KAI

Relacja niezależnego obserwatora: http://www.youtube.com/watch?v=nvdwcyBrA9Y

O Marszu informowali:

Portal LifeSiteNews.com: http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/may/08052601.html

TV INFO: http://www.itvp.pl/info/news.html?channel=-1&news=721977

Teleexpres: http://www.itvp.pl/video.html?channel_id=499&site_id=836&genre_id=-1&form_id=-1&video=35421
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.