Trzecia rozprawa przed sądem w sprawie Alicja Tysiąc kontra ”Gość Niedzielny”
2009-09-10 00:00:00
Przed katowickim sądem okręgowym zeznawał wczoraj ks. Marek Gancarczyk. Była to już trzecia rozprawa w procesie, który redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego” i Archidiecezji Katowickiej (wydawcy tygodnika) wytoczyła Alicja Tysiąc.
Ks. Marek Gancarczyk stawił się na rozprawę ze swoim pełnomocnikiem Jackiem Sińskim, natomiast Alicja Tysiąc z mec. Marcinem Górskim. Rozprawie przewodniczyła sędzia Ewa Solecka.
Przed sądem Ks. Gancarczyk wyjaśniał intencje, jakie przyświecały redakcji, kiedy publikowała teksty będące przedmiotem procesu. W czasie, gdy w „Gościu Niedzielnym” pojawiły się wspomniane publikacje, sprawa Alicji Tysiąc była głośno dyskutowana we wszystkich mediach. – Jako tygodnik katolicki nie mogliśmy pozostać z boku tej dyskusji – tłumaczył redaktor naczelny tygodnika.
Jak przypomniał, sprawa dotyczyła „kwestii niezwykle drażliwej moralnie: próby przeprowadzenia aborcji – zabicia nienarodzonego dziecka”. Dziennikarze tygodnika chcieli tę sprawę skomentować.
Wyrok trybunału w Strasburgu był dla redakcji szokujący – tłumaczył ks. Gancarczyk. – Państwo polskie zostało zmuszone do wypłaty odszkodowania za to, że jakaś osoba nie mogła dokonać aborcji, czyli zabić swojego dziecka – mówił.
– Wszystkie teksty na temat Alicji Tysiąc zostały napisane w oparciu o informacje powszechnie znane w mediach – wyjaśniał ks. Gancarczyk. – Korzystając z tych informacji redakcja chciała wyrazić swoją opinię na temat aborcji i wyroku trybunału w Strasburgu – dodał.
W drugiej części przesłuchania ks. Gancarczyka pytania zadawał pełnomocnik Alicji Tysiąc mec. Marcin Górski. Na początku pytał o kondycję finansową tygodnika, kwestie sprzedaży i profil czytelników tygodnika „Gość Niedzielny”.
Następne jego pytania dotyczyły interpretacji i ocen w artykułach publikowanych w „Gościu Niedzielnym”, a będących przedmiotem procesu. Jak twierdził, w edytorialu ks. Gancarczyka pt. „Siła przyzwyczajenia” zawarte jest porównanie Alicji Tysiąc do esesmanów z Auschwitz.
Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” zaprzeczył. Wyjaśniał, że porównanie zawarte w tekście odnosi się do wyroku Trybunału w Strasburgu, nie do samej Alicji Tysiąc.
Jeszcze raz ks. Gancarczyk przedstawił swoją interpretację wyroku. Tłumaczył, że w rozumieniu redakcji Alicja Tysiąc otrzymała 25 tys. euro nagrody za to, że „chciała zabić swoje dziecko, ale jej nie pozwolono”. Tłumaczył także sądowi, odwołując się do słów Łukasza Wróbla cytowanego w tekście „Krótkowzroczność Alicji”, że ratowanie życia ludzkiego warte jest każdych pieniędzy. W przytoczonym tekście metaforycznie porównano odszkodowanie zasądzone przez trybunał w Strasburgu do pieniędzy płaconych za wykup Żydów z getta.
Ksiądz Gancarczyk przyznał, że publiczne mówienie o sprawie Alicji Tysiąc negatywnie wpływa na nią samą i jej rodzinę. Dodał jednak, że waga tej sprawy wymagała od katolickiego tygodnika włączenia się do dyskusji. Przypomniał też, że „Gość Niedzielny” nie podjął tematu Alicji Tysiąc jako pierwszy. Sprawę szeroko omawiały polskie media.
Redaktor naczelny „Gościa” zaznaczył również, że w tekstach publikowanych w czasopiśmie zawarte były oceny aborcji jako zabójstwa dziecka, co wynika z poglądów religijnych redakcji.
Po zakończeniu przesłuchania głos zabrali pełnomocnicy stron i wygłosili mowy końcowe. Wyrok zapadnie 23 września.
Alicja Tysiąc oskarża „Gościa” i Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej o naruszenie dóbr osobistych. Według niej artykuły opublikowane w „Gościu Niedzielnym” sugerowały, że usiłowała dopuścić się zabójstwa.
Kobieta uważa się za osobę prywatną i dowodzi, że redakcja nie miała prawa ingerować w jej sprawy osobiste. Domaga się więc opublikowania przeprosin na łamach tygodnika i zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. zł. „za szkody moralne spowodowane naruszeniem dóbr osobistych w postaci czci, dobrego imienia oraz prywatności”.
W czasie pierwszej rozprawy (18 marca 2009) pełnomocnik „Gościa Niedzielnego” dowodził, że Alicja Tysiąc na skutek własnej aktywności stała się osobą publiczną. Wnioskował tym samym o oddalenie całości powództwa.
Druga rozprawa odbyła się 3 czerwca 2009 r. Wówczas przed katowickim sądem zeznawała Alicja Tysiąc. Wyjaśniała powody wytoczenia procesu redaktorowi naczelnemu i wydawcy tygodnika. Podtrzymała swoją opinię, jakoby publikacje w „Gościu Niedzielnym”, komentujące wyrok trybunału w Strasburgu przyznający jej odszkodowanie za uniemożliwienie przerwania ciąży ze względów zdrowotnych, naruszały jej dobra osobiste.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.