Tunezja: salaficka policja religijna terroryzuje obywateli

2011-12-08 00:00:00
Tunezja: salaficka policja religijna terroryzuje obywateli


W Tunezji radykalny odłam islamistów powołał „komitet ds. promocji cnoty i zapobiegania występkom”. Salaficki komitet nie został na razie uznany oficjalnie przez władze, gdyż jego członkowie nie wystąpili ze stosownym wnioskiem. Mimo braku uznania, ta tajna organizacja skutecznie krępuje wolności obywatelskie.

Samozwańczy strażnicy islamscy agresywnie ingerują w życie obywateli. Zajmują meczety, szkoły koraniczne i narzucają swoich imamów. Komitet w sposób szczególny atakuje kobiety, które nie przestrzegają skrupulatnie zasad koranicznych.

Ostatnio członkowie komitetu uniemożliwili wejście do biura prof. Ikbal Gharbi, powołanej przez rząd na stanowisko dyrektora religijnych stacji radiowych Zitouna FM. Przedstawiciele salafitów uznali, że nie ma ona wystarczającej wiedzy religijnej, by kierować rozgłośniami, chociaż jest cenionym pracownikiem uniwersytetu teologicznego Zitouna w Tunisie. W rzeczywistości chodzi o to, że komitet sprzeciwia się udziałowi kobiet w życiu publicznym.

Tunezyjskie media obawiają się radykalizacji kraju. Przypominają, że komitet działa jak policja religijna w Arabii Saudyjskiej, która została powołana w 1940 roku, w celu czuwania nad realizacją islamskich zasad i przepisów w życiu społecznym. Dziennikarze zastanawiają się, czy porewolucyjna Tunezja nie stanie się „bardziej islamska”.

Obecna władza jest słaba i nie potrafi sprawnie reagować. Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych, Hichem Meddeb, powiedział, że do ministerstwa nie wpłynął na razie wniosek o zarejestrowanie komitetu, ale gdyby nawet wpłynął, to zapewnił, że taka organizacja nie zostanie uznana przez władze.

Źródło: Hudson New York, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.