Turcja - mocarstwo ”neoottomańskie”?

2010-06-22 00:00:00
Turcja - mocarstwo ”neoottomańskie”?

Szczyt przywódców państw Europy Południowo-Wschodniej odbędzie się jutro w Stambule – informuje „Rzeczpospolita”. Gazeta zauważa, że zdaniem wielu ekspertów Turcja wyrasta na regionalną potęgę. Niektórzy mówią wręcz o polityce „neoottomańskiej” w tym kraju.

Według „Rz”, szczyt w Stambule to element coraz aktywniejszej roli, jaką Turcja odgrywa na Bałkanach. Jesienią zeszłego roku Abdullah Gül jako pierwszy od ćwierćwiecza prezydent Turcji odwiedził Serbię. Ankara podpisała z Belgradem układ o wolnym handlu i zaangażowała się jako mediator w trudnych relacjach między Serbami i Bośniakami.

Wśród zachodnich ekspertów nie brakuje głosów, że rosnąca aktywność Ankary na Bałkanach to tylko część szerzej zakrojonej polityki, która ma uczynić z Turcji regionalne mocarstwo. Jak zauważa John Feffer, specjalista z waszyngtońskiego Instytutu Studiów Politycznych, Turcja to „rosnąca potęga”, która nie obawia się kontrowersyjnych posunięć na arenie międzynarodowej – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W ostatnim czasie Turcja wynegocjowała z rządem w Teheranie (przy współudziale Brazylii) nowy układ w sprawie wzbogacania irańskiego uranu. Zdecydowanie wsparła także Flotyllę Wolności, która próbowała niedawno przełamać izraelską blokadę Strefy Gazy. – Podejmując tego rodzaju działania, Turcja wyszła z cienia. Rośnie prawdopodobieństwo, że obejmie kluczowe miejsce na scenie światowej, jakie już niegdyś jej przypadało – wyjaśnia Feffer, nawiązując do imperium ottomańskiego.

Część ekspertów mówi wręcz o polityce „neoottomańskiej”, zauważając, że Turcja jest dziś 17. gospodarką świata, a według banku Goldman Sachs może do połowy tego wieku znaleźć się w pierwszej dziesiątce.

Źródło: Rzeczpospolita
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.