Turcja: chrześcijanie inwigilowani przez tajne służby wojskowe

2008-08-18 00:00:00
Turcja: chrześcijanie inwigilowani przez tajne służby wojskowe

Powtarzające się w ostatnim okresie ataki na chrześcijan w Turcji poprzedzała „obserwacja” prowadzona przez tajne służby wojskowe. Poinformowała o tym 14 sierpnia turecka gazeta „Radical” powołując się na źródła urzędowe zbliżone do wymiaru sprawiedliwości. Gazeta dotarła do sądowego dokumentu, oskarżającego ultranacjonalistyczne sprzysiężenie „Ergenekon”.

Pismo procesowe wraz z załącznikami zamieszczonymi w 227 teczkach udowadnia, że wojskowe służby wywiadowcze śledziły na każdym kroku działalność chrześcijan w kraju. Z dokumentów wynika, że armia była informowana o każdym ruchu chrześcijan. Jak twierdzi gazeta, były na przykład protokołowane wyniki wewnętrznych rozmów władz kościelnych Turcji.

Raporty wojskowych służb wywiadowczych wymieniają jako szczególnie aktywne ośrodki chrześcijańskie w Adanie, Ankarze, Antalii, Bursie, Diyarbakir, Sparcie, Izmirze, Samsun i Trabzonie. Z wyjątkiem Bursy oraz Sparty we wszystkich tych miastach - siedzibach prowincji – w latach 2005-2007 miały miejsce krwawe zamachy na chrześcijan. Były to napady i podpalenia kościołów chrześcijańskich w Stambule, Antalii oraz Diyarbakir w 2005 roku, zamach na pastora protestanckiego w Adanie w styczniu 2006 r. nożownicze napady na księdza w Samsunie w lipcu 2006 r. oraz w Izmirze w grudniu 2007 r.

Najbardziej okrutny atak na chrześcijan miał miejsce w Malatii, gdzie w kwietniu 2007 r. poderżnięto gardła trzem protestantom. Tego faktu nie wymienia raport o wojskowych służbach wywiadowczych. Poprzez zamachy i masowe demonstracje grupa „Ergenekon”, do której należało kilku byłych generałów, miała na celu wywołać chaos w kraju, prowokując w ten sposób wkroczenie wojska. Śledztwo w tej sprawie, jak twierdzi „Radical”, rozpoczęło się ponad rok temu, kiedy w Stambule znaleziono broń. Teraz kilkunastu członków sprzysiężenia przebywa już w areszcie śledczym, a proces ma się rozpocząć w październiku.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.