Turcja: chrześcijanie inwigilowani przez tajne służby wojskowe

2008-08-18 00:00:00
Turcja: chrześcijanie inwigilowani przez tajne służby wojskowe

Powtarzające się w ostatnim okresie ataki na chrześcijan w Turcji poprzedzała „obserwacja” prowadzona przez tajne służby wojskowe. Poinformowała o tym 14 sierpnia turecka gazeta „Radical” powołując się na źródła urzędowe zbliżone do wymiaru sprawiedliwości. Gazeta dotarła do sądowego dokumentu, oskarżającego ultranacjonalistyczne sprzysiężenie „Ergenekon”.

Pismo procesowe wraz z załącznikami zamieszczonymi w 227 teczkach udowadnia, że wojskowe służby wywiadowcze śledziły na każdym kroku działalność chrześcijan w kraju. Z dokumentów wynika, że armia była informowana o każdym ruchu chrześcijan. Jak twierdzi gazeta, były na przykład protokołowane wyniki wewnętrznych rozmów władz kościelnych Turcji.

Raporty wojskowych służb wywiadowczych wymieniają jako szczególnie aktywne ośrodki chrześcijańskie w Adanie, Ankarze, Antalii, Bursie, Diyarbakir, Sparcie, Izmirze, Samsun i Trabzonie. Z wyjątkiem Bursy oraz Sparty we wszystkich tych miastach - siedzibach prowincji – w latach 2005-2007 miały miejsce krwawe zamachy na chrześcijan. Były to napady i podpalenia kościołów chrześcijańskich w Stambule, Antalii oraz Diyarbakir w 2005 roku, zamach na pastora protestanckiego w Adanie w styczniu 2006 r. nożownicze napady na księdza w Samsunie w lipcu 2006 r. oraz w Izmirze w grudniu 2007 r.

Najbardziej okrutny atak na chrześcijan miał miejsce w Malatii, gdzie w kwietniu 2007 r. poderżnięto gardła trzem protestantom. Tego faktu nie wymienia raport o wojskowych służbach wywiadowczych. Poprzez zamachy i masowe demonstracje grupa „Ergenekon”, do której należało kilku byłych generałów, miała na celu wywołać chaos w kraju, prowokując w ten sposób wkroczenie wojska. Śledztwo w tej sprawie, jak twierdzi „Radical”, rozpoczęło się ponad rok temu, kiedy w Stambule znaleziono broń. Teraz kilkunastu członków sprzysiężenia przebywa już w areszcie śledczym, a proces ma się rozpocząć w październiku.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.