Turcja: dawna bazylika chrześcijańska będzie meczetem

2011-11-10 00:00:00
Turcja: dawna bazylika chrześcijańska będzie meczetem


Świątynia w tureckim Izniku (dawna Nicea), która w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego, ma teraz służyć jako meczet. Do tej pory kościół funkcjonował jako muzeum i obiekt turystyczny.

Austriacka agencja katolicka "Kathpress" informuje, powołując się na tureckie źródła prasowe, że z wieży odnowionego niedawno minaretu, przylegającego do katedry św. Zofii w Izniku, rozległ się pierwszy raz od powstania Republiki Tureckiej w 1923 roku głos muezzina, nawołującego muzułmanów do modlitwy.

Historyk sztuki z Uniwersytetu Marmara, Selcuk Mülayim zwrócił uwagę, że budynek jest niezwykle znaczący dla historii chrześcijaństwa i ostrzegł, że krok ten wzbudzi protesty na całym świecie.

Świątynia, która powstał za czasów Justyniana Wielkiego, w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego, uznawanego przez chrześcijan Wschodu i Zachodu. Przedmiotem debaty była wówczas kwestia rozrastającego się ruchu ikonoklastów oraz odpowiedź na pytanie, czy święte obrazy mogą być przedmiotem adoracji. W Nicei odbył się też w 325 roku pierwszy sobór powszechny. Uchwalono wtedy dogmat o boskości Chrystusa.

W 1331 roku Niceę zdobył syn Osmana, Orhan Gazi. Kościół został zamieniony na meczet Aya Sofya. Po pożarze w połowie XVI w. świątynia została odbudowana. Pod koniec istnienia imperium osmańskiego, podczas walk niepodległościowych w latach 20. ub. wieku, świątynia został niemal doszczętnie zniszczona.

Odrestaurowany w 2007 roku kościół przyciąga chrześcijańskich turystów z całego świata.

Źródło: KAI

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!