Turcja: prawo państwowe zezwala na zmianę religii
2008-04-15 00:00:00
Ogłoszona 11 kwietnia w urzędowym miesięczniku władz „fatwa”, czyli oficjalne orzeczenie teologiczne, stwierdza, że obok kary boskiej wiara muzułmańska nie przewiduje żadnej innej kary świeckiej za odejście od wiary. Fatwa może w znacznym stopniu ułatwić sytuację tureckich chrześcijan, a zwłaszcza protestantów w Turcji – informuje KAI.
„Prorok (Mahomet) nikogo nie zmuszał do swojej wiary i nigdy nie stosował przemocy wobec innowierców” – stwierdza orzeczenie teologiczne i dodaje, że „nie ma żadnych wyjątków, również wobec osób, które z islamu przechodzą na inną religię”.
Urząd ds. Religii pełni w Turcji rolę najwyższego strażnika islamu. Często zdarza się, że byli muzułmanie, którzy przeszli na chrześcijaństwo, są wrogo traktowani przez społeczeństwo w swym kraju, narażeni są na groźby i zastraszanie. W minionych latach co pewien czas powtarzały się napady na chrześcijan, którym zarzucano działalność misyjną. M.in. w ubiegłym roku w Malatyi we wschodniej Turcji zamordowano brutalnie trzech protestantów. Dlatego Kościoły protestanckie w tym kraju od dawna domagały się publicznego oświadczenia Urzędu ds. Religii, stwierdzającego, że misje i nawracanie nie są zabronione.
Ogłoszona obecnie fatwa odnosi się przede wszystkim do wersetu 137 w surze „ An-Nisa” (Kobiety). Mówi on, że „zaprawdę tym, którzy uwierzyli, potem odrzucili wiarę, znów uwierzyli i na nowo odrzucili wiarę, a potem jeszcze powiększyli swoją niewiarę – Bóg nie przebaczy ani też nie poprowadzi ich drogą prostą”. Sformułowanie to zadaje kłam rozpowszechnionej opinii, że Koran przewiduje karę śmierci za odejście od wiary, stwierdza orzeczenie Urzędu i wyjaśnia, że w przeciwnym razie byłoby niemożliwe, aby ktoś powracał do wiary i ponownie od niej odchodził, jak stwierdza wspomniany wers Koranu.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.