Turcja: prośba kard. Meisnera o zgodę na budowę kościoła w Tarsie
2008-03-11 00:00:00
Kardynał Joachim Meisner zwrócił się z prośbą do premiera Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zezwolenie na budowę kościoła w Tarsie na południu Turcji. Jednocześnie wyraził nadzieję, że skonfiskowana przez władze tureckie dawna świątynia chrześcijańska, w której obecnie znajduje się muzeum, będzie mogła znowu spełniać swoją pierwotną rolę.
Antyczne miasto portowe Tars jest miejscem urodzenia św. Pawła. W związku z przypadającą w tym roku 2000. rocznicą urodzin Apostoła Narodów, papież Benedykt XVI ogłosił Rok św. Pawła.
Gest dobrej woli ze strony rządu tureckiego zostałby z wdzięcznością przyjęty przez cały świat chrześcijański – napisał kard. Meisner do premiera Erdogana. Zwrócił przy tym uwagę, że zwłaszcza w Kolonii poprawiłoby to stosunki z żyjącymi tam muzułmanami. Metropolita Kolonii poinformował, że osobiście wybiera się do miasta św. Pawła jesienią br. wraz z delegacją Konferencji Biskupów Niemieckich.
Już w ub.r. kardynał Meisner zaproponował władzom Turcji umożliwienie budowy centrum chrześcijańskiego dla pielgrzymów w Tarsie. Byłoby to - jego zdaniem - znakiem, że w kraju istnieje wolność religii oraz "wkładem na rzecz odprężenia" w stosunkach z chrześcijanami. Erdogan podczas wizyty w Niemczech w lutym br. zadeklarował, że poprze ten projekt, jeśli będzie sobie tego życzył Kościół.
W Roku św. Pawła, który rozpocznie się 28 czerwca, do miejsca urodzin Apostoła przybywać będą tysiące pielgrzymów. W Watykanie mówi się coraz częściej o tym, że papież Benedykt XVI mógłby osobiście przewodniczyć Mszy św. w Tarsie, która zainauguruje Rok.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.