Turcja: władze nie oddadzą chrześcijanom kościoła w Tarsie

2009-08-03 00:00:00
Turcja: władze nie oddadzą chrześcijanom kościoła w Tarsie

Kościół św. Pawła w Tarsie pozostanie wyłącznie muzeum. Taką decyzję podjęły tureckie władze wbrew swym wcześniejszym obietnicom zapowiadającym otwarcie go dla kultu.

„Dokręcaniem śruby” w kwestii praw mniejszości - nazwał tę decyzję wikariusz apostolski Anatolii bp Luigi Padovese, który od lat zabiega o przywrócenie kościoła św. Pawła dla kultu. Stwierdził on, że przeznaczenie świątyni na muzeum jest łamaniem prawa do wolności religijnej i wolności kultu zamieszkujących ten kraj chrześcijan.

O „niegodnym zachowaniu, braku wolności religijnej w Turcji i decyzjach łamiących europejskie dyrektywy” mówi natomiast kard. Joachim Meisner. Arcybiskup Kolonii od lat walczy na arenie międzynarodowej o zwrócenie kościoła chrześcijanom.

Decyzja władz tureckich zapadła 8 lipca, jednak zarówno dyrektor muzeum, jak i bp Padovese zostali o niej poinformowani z trzytygodniowym opóźnieniem. Kościół w Tarsie będzie muzeum, w którym Msze można odprawiać po wcześniejszej rezerwacji, najpóźniej na trzy dni przed terminem liturgii, i zapłaceniu biletu wstępu. Władze zastrzegły jednak, że jeśli katolickie liturgie będą utrudniać zwiedzanie muzeum przez turystów, wówczas należy je ograniczyć.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.