Turcja: władze przebudowują cerkiew prawosławną na meczet
2009-08-27 00:00:00
Wbrew zdecydowanym protestom władze tureckie rozpoczęły przebudowę liczącej 180 lat cerkwi na meczet. Turecka gazeta „Milliyet” poinformowała 26 sierpnia, że trwa wznoszenie minaretu przy prawosławnej świątyni Hagios Dimitrios na przedmieściach Silivri koło Stambułu.
Zajmujący się ochroną zabytków architektury Oktay Ekinci, były przewodniczący Izby Architektów w Stambule i wykładowca w tamtejszej Akademii Sztuki, skrytykował decyzję władz jako „niekompetentną z naukowego punktu widzenia i nieetyczną”.
Cerkiew została zbudowana w 1831 r. przez mieszkańców wówczas grecko-prawosławnej wsi Ortaköy koło Silivri. Ich potomkowie zostali wypędzeni z tych stron w ramach tzw. „wymiany ludności” po pierwszej wojnie światowej. Na ich miejsce osiedlono we wsi muzułmanów wypędzonych z Grecji. Dobudowali oni do świątyni drewniany minaret. Do czasu wybudowania własnego meczetu korzystali przez pewien czas z tej świątyni.
Jak sugeruje Oktay Ekinci podejmując decyzję o przekształceniu cerkwi w meczet władze oparły się widocznie na fakcie, że muzułmanie przez pewien czas z niego korzystali. Według „Milliyet”, przebudowa odbywa się pod oficjalnym szyldem „konserwacji meczetu”. „A przecież to jest niewątpliwie kościół prawosławny” – cytuje gazeta słowa stambulskiego architekta.
Według informacji Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, dawniej były we wsi nawet dwie cerkwie. Trudno jednak znaleźć dokładniejsze informacje na ten temat, ponieważ większość dokumentów została zniszczona w trakcie „wymiany ludności”. Silivri jest miejscowością położoną nieopodal Stambułu; wielu jego mieszkańców ma tam swoje domy i działki rekreacyjne.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.