Turcja: władze przebudowują cerkiew prawosławną na meczet

2009-08-27 00:00:00
Turcja: władze przebudowują cerkiew prawosławną na meczet

Wbrew zdecydowanym protestom władze tureckie rozpoczęły przebudowę liczącej 180 lat cerkwi na meczet. Turecka gazeta „Milliyet” poinformowała 26 sierpnia, że trwa wznoszenie minaretu przy prawosławnej świątyni Hagios Dimitrios na przedmieściach Silivri koło Stambułu.

Zajmujący się ochroną zabytków architektury Oktay Ekinci, były przewodniczący Izby Architektów w Stambule i wykładowca w tamtejszej Akademii Sztuki, skrytykował decyzję władz jako „niekompetentną z naukowego punktu widzenia i nieetyczną”.

Cerkiew została zbudowana w 1831 r. przez mieszkańców wówczas grecko-prawosławnej wsi Ortaköy koło Silivri. Ich potomkowie zostali wypędzeni z tych stron w ramach tzw. „wymiany ludności” po pierwszej wojnie światowej. Na ich miejsce osiedlono we wsi muzułmanów wypędzonych z Grecji. Dobudowali oni do świątyni drewniany minaret. Do czasu wybudowania własnego meczetu korzystali przez pewien czas z tej świątyni.

Jak sugeruje Oktay Ekinci podejmując decyzję o przekształceniu cerkwi w meczet władze oparły się widocznie na fakcie, że muzułmanie przez pewien czas z niego korzystali. Według „Milliyet”, przebudowa odbywa się pod oficjalnym szyldem „konserwacji meczetu”. „A przecież to jest niewątpliwie kościół prawosławny” – cytuje gazeta słowa stambulskiego architekta.

Według informacji Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, dawniej były we wsi nawet dwie cerkwie. Trudno jednak znaleźć dokładniejsze informacje na ten temat, ponieważ większość dokumentów została zniszczona w trakcie „wymiany ludności”. Silivri jest miejscowością położoną nieopodal Stambułu; wielu jego mieszkańców ma tam swoje domy i działki rekreacyjne.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.