Turcja: władze przejmują własność Ormian we Wschodniej Anatolii

2008-12-04 00:00:00
Turcja: władze przejmują własność Ormian we Wschodniej Anatolii

Stowarzyszenie potomków Ormian wypędzonych w 1915 roku z terenów obecnej Turcji alarmuje, że we Wschodniej Anatolii trwa wywłaszczanie dawnych własności ormiańskich. – Ormiańskie kościoły i cmentarze wykorzystywane są tam do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem, co narusza układ pokojowy z Lozanny z 1923 roku – powiedział w rozmowie z lokalną gazetą „Batman Cagdas” przewodniczący Stowarzyszenia Solidarności Ormian, Aziz Dagci.

Według Aziza Dagci, skarga przeciwko wywłaszczeniom wniesiona do komisji praw człowieka nie przyniosła konkretnych rozwiązań. Dążąc do utrzymania i ochrony kościołów, stowarzyszenie skarży obecnie urząd ksiąg wieczystych i – jeśli zajdzie potrzeba – odwoła się nawet do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Na terenie Anatolii ulegają rozpadowi tysiące kościołów ormiańskich, opuszczonych po wypędzeniu z tamtych terenów Ormian w latach 1915-1923. W wielu dawnych kościołach ludność kurdyjska urządziła stajnie, wiele zniszczono, a na ich miejscu pobudowano domy mieszkalne.

Kościoły pozostałe w regionie zostały splądrowane przez złodziei i zanieczyszczone przez zwierzęta – ubolewał Dagci. Zwrócił też uwagę, że sami Ormianie boją się wchodzić do ich własnych świątyń ze strachu przed atakami miejscowej ludności.

Stowarzyszenia Solidarności Ormian podkreśla, że urząd ksiąg wieczystych w Batman dokumentuje kościoły ormiańskie jako niczyje, puste budynki, a cmentarze – jako wolne tereny, które potem przekazuje na własność państwu.

Batman (kurdyjska nazwa: Elih) dopiero w ostatnich latach stało się jednym z większych miast, dzięki zlokalizowaniu tam rafinerii. Do 1915 r. prowincja była wielokulturowa i zamieszkana przez ludność różnych religii.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.