Turcja zrywa z Francją

2011-12-23 00:00:00
Turcja zrywa z Francją

Francuscy parlamentarzyści, mimo gróźb ze strony Turcji, zdecydowali się przyjąć ustawę uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo. W odpowiedzi premier Recep Tayyip Erdoga ogłosił wstrzymanie współpracy między krajami. 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę przewidującą grzywny do 45 tys. euro i kary do roku więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915–1917. Aby projekt stał się obowiązującym prawem, musi go jeszcze zatwierdzić Senat. Rzeź Ormian to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Imperium Osmańskiego. Ocenia się, że Turcy mogli wymordować nawet 1,5 mln Ormian. Przedstawiciele tej społeczności byli wieszani, rozstrzeliwani, zakopywani żywcem, topieni, głodzeni na śmierć i paleni. 
 
Na konferencji prasowej w Ankarze, premier Turcji Recep Erdogan powiedział, że francuska ustawa jest… „polityką opartą na rasizmie, dyskryminacji i ksenofobii”. Zapowiedział również wstrzymanie jakiejkolwiek (politycznej, gospodarczej i wojskowej) współpracy z Francją. Oznacza to m.in. odwołanie wszelkich spotkań oraz cofnięcie zgody na lądowania francuskich samolotów wojskowych na terytorium tureckim i zawijanie francuskich okrętów do tureckich portów. Nie odbędą się także zaplanowane wcześniej wspólne ćwiczenia wojskowe.
 
Francuskie MSZ wydało oświadczenie, w którym uważa reakcję Turcji za wyolbrzymioną. – Chciałbym, aby nasi tureccy przyjaciele nie reagowali przesadnie na decyzję francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Stosunki między Francją i Turcją są bliskie i szerokie w wielu dziedzinach, i mamy wiele rzeczy razem do zrobienia – powiedział minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.
 

Źródło: rp.pl, TVP.info
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.