Turcja zrywa z Francją

2011-12-23 00:00:00
Turcja zrywa z Francją

Francuscy parlamentarzyści, mimo gróźb ze strony Turcji, zdecydowali się przyjąć ustawę uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo. W odpowiedzi premier Recep Tayyip Erdoga ogłosił wstrzymanie współpracy między krajami. 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę przewidującą grzywny do 45 tys. euro i kary do roku więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915–1917. Aby projekt stał się obowiązującym prawem, musi go jeszcze zatwierdzić Senat. Rzeź Ormian to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Imperium Osmańskiego. Ocenia się, że Turcy mogli wymordować nawet 1,5 mln Ormian. Przedstawiciele tej społeczności byli wieszani, rozstrzeliwani, zakopywani żywcem, topieni, głodzeni na śmierć i paleni. 
 
Na konferencji prasowej w Ankarze, premier Turcji Recep Erdogan powiedział, że francuska ustawa jest… „polityką opartą na rasizmie, dyskryminacji i ksenofobii”. Zapowiedział również wstrzymanie jakiejkolwiek (politycznej, gospodarczej i wojskowej) współpracy z Francją. Oznacza to m.in. odwołanie wszelkich spotkań oraz cofnięcie zgody na lądowania francuskich samolotów wojskowych na terytorium tureckim i zawijanie francuskich okrętów do tureckich portów. Nie odbędą się także zaplanowane wcześniej wspólne ćwiczenia wojskowe.
 
Francuskie MSZ wydało oświadczenie, w którym uważa reakcję Turcji za wyolbrzymioną. – Chciałbym, aby nasi tureccy przyjaciele nie reagowali przesadnie na decyzję francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Stosunki między Francją i Turcją są bliskie i szerokie w wielu dziedzinach, i mamy wiele rzeczy razem do zrobienia – powiedział minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe.
 

Źródło: rp.pl, TVP.info
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.