Tysiące Brytyjek ma za sobą przynajmniej 4 aborcje
2008-05-19 00:00:00
Ujawnione ostatnio przez brytyjski dziennik„The Daily Telegraph” dane pokazują, że prawie 4 tys. kobiet dopuściło się przynajmniej czterech aborcji. Jest też grupa kobiet, które miały przynajmniej osiem „zabiegów przerwania ciąży” – donosi Daily Telegraph.
Dane te pojawiły się w związku z burzliwą dyskusją, która toczy się tak w parlamencie jak i w mediach, a dotyczy zmiany ustawy wprowadzającej limit czasowy, do którego można byłoby dokonywać aborcji (zakaz aborcji po 20. tygodniu ciąży, obecnie aborcja jest dopuszczalna do 24. tyg. ciąży.)
W przededniu glosowania w Izbie Gmin minister zdrowia Dawn Primarolo, oskarżyła torysów o podjęcie pokrętnych inicjatyw, mających znieść prawo do aborcji poprzez wprowadzenie poprawek do ustawy o płodności i embriologii człowieka (Human Fertilisation and Embryology Bill).
Minister w rozmowie z gazetą oskarżyła parlamentarzystów, którzy sprzeciwiają się nie tylko aborcji, ale także tworzeniu hybryd zarodkowych o podawanie „nieprawdziwych i ekstremalnych argumentów”.
Do wypowiedzenia swojej opinii na ten temat zmuszony został także premier Gordon Brown, który zezwolił członkom gabinetu na głosowanie zgodnie z sumieniem w przypadku niektórych kwestii dotyczących aborcji, po tym, jak trzech katolickich ministrów dało mu do zrozumienia, że zamierza głosować przeciw wszystkim poprawkom, także tym korzystnym dla rządu. Głosowanie zgodnie z sumieniem będzie dopuszczone m.in. w przypadku kwestii dokonywania aborcji z powodów społecznych, a także ograniczenia dostępności aborcji do 20. tygodnia ciąży.
W sobotę ujawniono dane, które pokazują, że lekarze publicznej służby zdrowia odmawiali przeprowadzania aborcji w późnym okresie ciąży i, że każdego roku 75 proc. z 7 tysięcy aborcji przeprowadza się po 17. tygodniu ciąży w prywatnych klinikach i gabinetach.
Dane ministerstwa zdrowia wskazują, że ponad 3.800 kobiet miało 4 „zabiegi” aborcji, z czego ponad 1300 kobiet było w piątym miesiącu ciąży. Z ponad 60 tys. kobiet, które dokonały tzw. powtórnej aborcji, aż 25 tys. miało już trzy aborcje.
W tej grupie znajduje się 65 kobiet, które miały 6 „zabiegów przerwania ciąży” przed ukończeniem 30. r. życia i 82 nastolatki poniżej 18. roku życia, które już miały 3 „zabiegi”, a ponad 50 kobiet miało osiem albo więcej aborcji.
W sobotę w nocy sekretarz generalny organizacji skupiającej chrześcijański personel medyczny (Christian Medical Fellowship) dr Peter Saunders zszokowany tymi danymi powiedział, że jest to „groteskowo ponure” a całą sytuację można porównać do doniesień z sowieckiej Rosji.
– Kiedy próbujemy wyobrazić sobie kobietę, która dokonała ośmiu aborcji, czy nawet więcej, to oczywistym staje się, że ona traktuje ją jako formę antykoncepcji – stwierdził doktor.
Minister zdrowia skrytykowała konserwatystów, którzy złożyli propozycje zmian w prawie aborcyjnym, twierdząc, że nie wierzy im, kiedy mówią, że chcą jedynie reformy prawa.
– Jeśli są uczciwi, to powinni powiedzieć, że nie podoba im się aborcja. Że chcą jej całkowicie zakazać i widzą, że stopniowe zmienianie limitu czasowego dopuszczalności aborcji jest zmierzaniem w tym celu, ponieważ na razie nie ma poparcia dla całkowitej zmiany ustawy z 1967 r. Zaznaczyła ona również, że ustawa z 1967 r. legalizująca aborcję jest bardzo potrzebna, a wprowadzane zmiany to rodzaj „uprowadzenia” a nie prawa.
Nadine Dorries, inicjatorka zmian zaznaczyła, że ustawa Embryology Bill została tak skonstruowana, aby można było wprowadzać poprawki i, że ministrowie mieli początkowo nadzieję, że pozwoli ona na dalszą liberalizację aborcji. Jej zdaniem, teraz, kiedy to jest torpedowane, ministrowie skarżą się.
Aborcja w liczbach:
22 tys. aborcji w Anglii i Walii w 1968 r., w pierwszym roku legalizacji aborcji
193 700 aborcji w 2006 r., z czego:
– 7123 przeprowadzono po 17-ym tygodniu ciąży
– 3 tys. aborcji przeprowadzono po 20. tygodniu - wzrost o 44 proc. w porównaniu z ostatnią dekadą
– 2 tys. aborcji przeprowadzono z powodu prawdopodobieństwa, że dziecko będzie upośledzone
7400 aborcji dokonały osoby spoza Wielkiej Brytanii
24 proc. „zabiegów” przeprowadzono w placówkach publicznej służby zdrowia
67 proc. „zabiegów” przeprowadzono w prywatnych klinikach i były refundowane przez fundusz zdrowia
9 proc. aborcji przeprowadzono prywatnie
5 tys. funtów to przeciętny koszt „zabiegu przerwania ciąży” do 12 tyg. ciąży bez znieczulenia anastezjologa
33 proc. Brytyjek dokona aborcji do 45 roku życia (nie uwzględniono Irlandii Północnej)
Źródło: Telegraph.co.uk, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.