Tysiąclecie Korony Królestwa Polskiego. Piotr Doerre na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie

2025-03-17 00:00:00
Tysiąclecie Korony Królestwa Polskiego. Piotr Doerre na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie

Tysiąc lat Korony Królestwa Polskiego to wielkie całoroczne święto narodowe, które powinno stać się inspiracją do refleksji nad tym, co zostało nam dzisiaj z tego przełomowego dla państwa polskiego aktu. O tym, jakie skutki w tamtym czasie niosła za sobą koronacja władców Polski oraz o tym, co powinniśmy robić dzisiaj, będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie z red. Piotrem Doerre. Temat spotkania klubowego brzmi „Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo i wyzwanie”.

 

„Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo i wyzwanie” to temat spotkania, którego prelegentem będzie red. Piotr Doerre, historyk, dziennikarz i publicysta katolicki, monarchista, członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” zapraszamy w środę 26 marca na godzinę 18.00 do hotelu Golden Tulip Kraków przy ul. Krakowskiej 28 na krakowskim Kazimierzu.

 

Polska wyróżniona wśród krajów Europy

 

Wydarzenia z 1025 roku były nie tylko podniesieniem naszej Ojczyzny do rangi królestwa, ale także uzmysłowieniem sąsiednim bytom politycznym, że oto w środku Europy powstało silne państwo, które ma swoje ambicje oraz cele polityczne, kulturowe i cywilizacyjne.

Koronacja władców Polski w 1025 roku symbolizowała suwerenność Polski i jej równorzędną pozycję wśród europejskich mocarstw.

 

Kolejne wieki dowiodły, że od zamysłów politycznych władców, zasiadających na tronie polskim, zaczynały się działania, które zmieniały dzieje ludów zamieszkujących między Odrą a ziemiami sięgającym na wschód od Dniepru.

 

Kultura chrześcijańska stała się fundamentem dla milionów mieszkańców historycznych krain tworzących I Rzeczpospolitą, a królowie Polski decydowali o losach Europy. Wielkość państwa przez wieki wiązała się z jego rolą stabilizującą sytuację Starego Kontynentu, na który od wschodu i południa nacierali Azjaci.

Bycie przedmurzem chrześcijaństwa było więc naturalną konsekwencją tego, co wydarzyło się w 1025 roku.

 

Narodziny nowej potęgi

 

- Podniesienie państwa do rangi królestwa było znakiem, że oto w Europie narodziła się nowa potęga, oparta już nie tylko na sile militarnej i ekonomicznej młodego państwa, ale również ciesząca się uznaniem – jak byśmy to dziś powiedzieli – społeczności międzynarodowej. Było dowodem, że piastowski władca potrafił oprzeć się innym ośrodkom politycznym, pragnącym narzucić mu swoją zwierzchność, i zbudował ośrodek władzy na tyle silny, że jego władztwo mogło zyskać gwarancje prawne i sakralne, jakie dawała korona. Odtąd wszystkie ziemie wchodzące niegdyś trwale w skład królestwa Bolesława, nawet gdy nie uznawały już zwierzchności polskiego władcy, nazywano ziemiami piastowskimi. Był to pierwszy krok do wykształcenia się formuły prawnej Corona Regni Poloniae, która zaistniała w pełni dopiero w nowym królestwie, odrodzonym po wiekach rozbicia dzielnicowego przez Władysława Łokietka – pisze Piotr Doerre w artykule pt. „Millenium Regni Poloniae”, opublikowanym w najnowszym numerze magazynu „Polonia Christiana”, którego tematem wiodącym jest Tysiąclecie Korony Królestwa Polskiego.

 

Sięgając myślą wstecz, do momentu koronacji polskich władców w 1025 roku, doceniamy wizjonerstwo włodarzy państwa polskiego. Nie tylko samych władców, ale także elit otaczających tron królewski.

 

Coś, co dzisiaj nazwalibyśmy trafną oceną geopolitycznych uwarunkowań i realizmem politycznym, stało się fundamentem kierunków obranych przez królów Polski oraz przyszłego rozwoju państwowości i suwerenności. To także dowód na to, jak wiele znaczą samodzielnie myślące elity i dobrzy doradcy wokół głowy państwa.

Dzisiaj wiemy także, że sprzedajność elit i ich oderwanie od narodu przyniosły upadek państwa i utracenie wielkości, zbudowanej przez wieki następujące po koronacji w 1025 roku.

 

Wciąż jesteśmy monarchią

 

Okres rozbiorów Rzeczpospolitej i odradzania się państwowości polskiej w 1918 roku były czasami dyskusji o przyszły kształt naszej Ojczyzny. Ustrój monarchiczny odbudowanej po I wojnie światowej Rzeczpospolitej był możliwy jeszcze w 1918 roku.

Ostateczny wybór ustroju republikańskiego nie był oczywisty, a słabość władzy w rozstrojonej i podzielonej politycznie II Rzeczpospolitej była m.in. przyczyną walk wewnętrznych frakcji partyjnych, które trwały zarówno w okresie międzywojennym, jak i w czasie II wojny światowej.

 

Marzenie o dobrej władzy, szczególnie władzy duchowej, pielęgnowana jest do dzisiaj w naszej wspólnocie wiary, w naszej wielowiekowej tradycji i tożsamości narodowej. Wyjątkowe miejsce, jakie w praktykach religijnych zajmuje Matka Boża, odzwierciedla naszą ufność, w to, że Maryja Królowa Polski ma nas zawsze w swojej opiece. Jest naszą Królową, niezależnie od aktualnego ustroju państwa.

 

Jak stwierdza Piotr Doerre w cytowanym wcześniej artykule: My, katolicy, pamiętamy oczywiście, że Polska jest monarchią, bo naszą królową jest Najświętsza Maryja Panna, co uznał występujący w imieniu całego narodu Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich. Jednak nasza królewskość istnieje na jeszcze innym planie. Polski my naród, polski ród, królewski szczep piastowy – śpiewamy. Czyż nie dlatego, że czujemy dumę z minionej wielkości naszego państwa? Że splendor koron Chrobrego i Łokietka, wielkość Jagiellonów, Batorych i Sobieskich spływa jakoś na nasze głowy przygniecione niemal do ziemi przez pauperyzujące materialnie, mentalnie i duchowo ostatnie wieki rabunków, glajszachtowania, wynaradawiania, odbierania tożsamości? Czy nie jest nam trochę żal sąsiednich „chłopskich” narodów, które nie posiadały w historii własnego królestwa, i czy nie czujemy jakiegoś stopnia historycznego porozumienia z „królewskimi” Czechami, Węgrami i Chorwatami (pozostając tylko w granicach Europy Środkowej)? Czy nie mamy gdzieś głęboko w sobie tego genu monarchicznego, który sprawia, że nasza kultura staje się bardziej szlachetna, bardziej wzniosła? Jeśli tak jest, nie dajmy w sobie tego zabić, bo owa „królewskość” to powołanie do rzeczy wielkich.

 

Jakie „rzeczy wielkie” są naszymi dzisiejszymi powołaniami? Co możemy i co powinniśmy robić, by nie zatracić dziedzictwa Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego?

Na te tematy będziemy mogli porozmawiać z red. Piotrem Doerre już 26 marca w Krakowie.

 

Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie pod tytułem „Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo i wyzwanie” odbędzie się w środę 26 marca br. o godz. 18.00.

Spotkanie zorganizowane jest w hotelu Golden Tulip Kraków przy ul. Krakowskiej 28 (poziom -1).

Wstęp na spotkania Klubów „Polonia Christiana” jest bezpłatny.

 

piotrskarga.pl

 

Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
O tym nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Zapraszamy na serię spotkań, podczas których odsłaniamy kulisy i mechanizmy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z tzw. misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. Kreatorzy planu zaczynają od największych platform społecznościowych w internecie, ale możemy być pewni, że na tym nie skończą...