Ukraina: amerykańska firma zdeterminowana by zniszczyć zawłaszczony kościół
2009-01-27 00:00:00
Katolicy Dniepropietrowska ponownie protestują przeciw działaniom amerykańskiej korporacji «Dugsbery.Inc.». Firma ta w 1998 r., wykorzystując korupcyjne układy w mieście, bezprawnie zawłaszczyła kościół wybudowany przed 130 laty ze składek wiernych. Od niedzieli Eucharystia sprawowana jest pod gołym niebem, na schodach zrabowanej świątyni.
Dwa lata temu amerykańska firma, na oczach modlących się dzień i noc parafian samowolnie rozpoczęła niszczenie świątyni. Jej pracownicy rozebrali konstrukcje dachową, zrzucając belki i cegły na posadzkę. Do akcji obrony kościoła przyłączyło się wielu katolików także z innych miast Ukrainy. Mimo to dach i sklepienie zostały bezpowrotnie zniszczone.
Od tego czasu podejmowano szereg prób rozmów z firmą Dugsbery. Niestety nie przyjęła ona propozycji rady miasta, gotowej przyznać jej działki budowlane, jako rekompensatę za zwrot świątyni społeczności katolickiej. Wczoraj parafia w Dniepropietrowsku otrzymała od Dugsbery.Inc pozew do sądu, w którym wniesiono roszczenia na ponad milion hrywien (ok. pół miliona zł).
Kuria diecezji Charkowsko-Zaporoskiej jest oburzona takim zachowaniem amerykańskiej korporacji wobec Kościoła i wyraża swój ostry protest. Przed zawłaszczoną świątynią każdego dnia modlić się będą nie tylko tamtejsi katolicy, ale także wierni z innych parafii z Ukrainy. Kościół prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną, aby zwrócić uwagę na tę sprawę. Tamtejszy ordynariusz, bp Stanisław Padewski wraz z wiernymi skierowali list otwarty do prezydenta USA, Baracka Obamy z prośbą o interwencję w obronie praw społeczności katolickiej. Apelują także do ludzi dobrej woli o wyrażenie solidarności z katolikami Dniepropietrowska.
Świątynia ta jest także droga wspólnocie miejscowych Polaków, którzy swoje korzenie i tożsamość narodową przez wieki utożsamiali z działalnością parafii rzymsko-katolickiej w tym mieście. Na ścianach kościoła można dostrzec freski z napisami w języku polskim.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.