Ukraina: prawosławna parafia przyłączyła się do Kościoła greckokatolickiego
2008-08-19 00:00:00
W wiosce Podusów w rejonie przemyślańskim na ziemi lwowskiej połączyły się miejscowe parafie greckokatolicka i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP). Nastąpiło to po 5-letnim okresie przygotowawczym, rozpoczętym w 2004 przez greckokatolickiego biskupa stryjskiego Juliana Gbura.
Według Religijno-Informacyjnej Służby Ukrainy (RISU), 10 sierpnia prawosławny dotychczas proboszcz w Podusowie ks. Mychajło Romaniuk złożył oficjalnie katolickie Wyznanie Wiary oraz przysięgę na wierność papieżowi jako głowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i biskupowi stryjskiemu. Z tą chwilą kapłan ten włączył się do sprawowania wspólnej liturgii z hierarchą greckokatolickim.
Do pojednania doszło w wyniku długiego procesu dyskusji oraz spotkań na szczeblu diecezjalnym, obwodowym i rejonowym. Inicjatorką rozmów była eparchia (diecezja) stryjska. 4 czerwca jej przedstawiciele, władze rejonu i księża z Podusowa omówili sprawę wspólnej posługi duszpasterskiej grekokatolików i prawosławnych z UAKP. 9 sierpnia na wspólnym spotkaniu delegatów obu stron ostatecznie potwierdzono potrzebę jedności religijnej w wiosce. Przez samolikwidację parafii UAKP i rejestrację zjednoczonej gminy UKGK przywrócono tam historyczną jedność, istniejącą do 1946, czyli do przymusowej likwidacji grekokatolików przez władze sowieckie.
Kierownik służby prasowej eparchii stryjskiej UKGK ks. Pawło Chud oświadczył, że miejscowi wierni są zadowoleni z takiego rozwiązania, gdyż dzięki temu w wiosce zmniejszyły się napięcia między wyznaniami, które trwały tam prawie 20 lat.
Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest najmniejszą z trzech istniejących na Ukrainie jurysdykcji prawosławnych i jedną z dwóch – wraz z Patriarchatem Kijowskim – które nie są kanoniczne i tym samym nie uznaje ich świat prawosławny. Kanoniczny, a przy tym największy z tej trójki, jest natomiast Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, podlegający – na zasadzie szerokiej autonomii – Kościołowi rosyjskiemu.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.