Ukraina: prawosławna parafia przyłączyła się do Kościoła greckokatolickiego

2008-08-19 00:00:00

W wiosce Podusów w rejonie przemyślańskim na ziemi lwowskiej połączyły się miejscowe parafie greckokatolicka i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP). Nastąpiło to po 5-letnim okresie przygotowawczym, rozpoczętym w 2004 przez greckokatolickiego biskupa stryjskiego Juliana Gbura.

Według Religijno-Informacyjnej Służby Ukrainy (RISU), 10 sierpnia prawosławny dotychczas proboszcz w Podusowie ks. Mychajło Romaniuk złożył oficjalnie katolickie Wyznanie Wiary oraz przysięgę na wierność papieżowi jako głowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i biskupowi stryjskiemu. Z tą chwilą kapłan ten włączył się do sprawowania wspólnej liturgii z hierarchą greckokatolickim.

Do pojednania doszło w wyniku długiego procesu dyskusji oraz spotkań na szczeblu diecezjalnym, obwodowym i rejonowym. Inicjatorką rozmów była eparchia (diecezja) stryjska. 4 czerwca jej przedstawiciele, władze rejonu i księża z Podusowa omówili sprawę wspólnej posługi duszpasterskiej grekokatolików i prawosławnych z UAKP. 9 sierpnia na wspólnym spotkaniu delegatów obu stron ostatecznie potwierdzono potrzebę jedności religijnej w wiosce. Przez samolikwidację parafii UAKP i rejestrację zjednoczonej gminy UKGK przywrócono tam historyczną jedność, istniejącą do 1946, czyli do przymusowej likwidacji grekokatolików przez władze sowieckie.

Kierownik służby prasowej eparchii stryjskiej UKGK ks. Pawło Chud oświadczył, że miejscowi wierni są zadowoleni z takiego rozwiązania, gdyż dzięki temu w wiosce zmniejszyły się napięcia między wyznaniami, które trwały tam prawie 20 lat.

Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest najmniejszą z trzech istniejących na Ukrainie jurysdykcji prawosławnych i jedną z dwóch – wraz z Patriarchatem Kijowskim – które nie są kanoniczne i tym samym nie uznaje ich świat prawosławny. Kanoniczny, a przy tym największy z tej trójki, jest natomiast Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, podlegający – na zasadzie szerokiej autonomii – Kościołowi rosyjskiemu.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.