Ukraina: prawosławna parafia przyłączyła się do Kościoła greckokatolickiego
2008-08-19 00:00:00
W wiosce Podusów w rejonie przemyślańskim na ziemi lwowskiej połączyły się miejscowe parafie greckokatolicka i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP). Nastąpiło to po 5-letnim okresie przygotowawczym, rozpoczętym w 2004 przez greckokatolickiego biskupa stryjskiego Juliana Gbura.
Według Religijno-Informacyjnej Służby Ukrainy (RISU), 10 sierpnia prawosławny dotychczas proboszcz w Podusowie ks. Mychajło Romaniuk złożył oficjalnie katolickie Wyznanie Wiary oraz przysięgę na wierność papieżowi jako głowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i biskupowi stryjskiemu. Z tą chwilą kapłan ten włączył się do sprawowania wspólnej liturgii z hierarchą greckokatolickim.
Do pojednania doszło w wyniku długiego procesu dyskusji oraz spotkań na szczeblu diecezjalnym, obwodowym i rejonowym. Inicjatorką rozmów była eparchia (diecezja) stryjska. 4 czerwca jej przedstawiciele, władze rejonu i księża z Podusowa omówili sprawę wspólnej posługi duszpasterskiej grekokatolików i prawosławnych z UAKP. 9 sierpnia na wspólnym spotkaniu delegatów obu stron ostatecznie potwierdzono potrzebę jedności religijnej w wiosce. Przez samolikwidację parafii UAKP i rejestrację zjednoczonej gminy UKGK przywrócono tam historyczną jedność, istniejącą do 1946, czyli do przymusowej likwidacji grekokatolików przez władze sowieckie.
Kierownik służby prasowej eparchii stryjskiej UKGK ks. Pawło Chud oświadczył, że miejscowi wierni są zadowoleni z takiego rozwiązania, gdyż dzięki temu w wiosce zmniejszyły się napięcia między wyznaniami, które trwały tam prawie 20 lat.
Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest najmniejszą z trzech istniejących na Ukrainie jurysdykcji prawosławnych i jedną z dwóch – wraz z Patriarchatem Kijowskim – które nie są kanoniczne i tym samym nie uznaje ich świat prawosławny. Kanoniczny, a przy tym największy z tej trójki, jest natomiast Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, podlegający – na zasadzie szerokiej autonomii – Kościołowi rosyjskiemu.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.