Ukraina: prawosławni niepodporządkowani Moskwie traktowani jak poganie

2009-03-04 00:00:00

Zaniechania przez parafie Patriarchatu Moskiewskiego praktyki ponownego chrztu wiernych, którzy przyjęli ten sakrament w parafiach Patriarchatu Kijowskiego zażądał synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP PK). Jak informuje ukraińska agencja RISU jego członkowie wysłuchali relacji na ten temat złożonej przez zwierzchnika tego Kościoła, patriarchę Filareta.

Zdaniem synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego praktyka powtórnego chrztu jest poważnym naruszeniem wiary, dogmatów i kanonów Kościoła prawosławnego. Wyrażono ubolewanie, że wcześniejsze apele w tej sprawie do Patriarchatu Moskiewskiego pozostały bez odpowiedzi. Postanowiono, że patriarcha Filaret zwróci się w tej sprawie do nowego patriarchy moskiewskiego, Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie, metropolity Włodzimierza a także zwierzchników Kościoła prawosławnego w poszczególnych krajach świata.

W kraju tym istnieją obecnie trzy niezależne od siebie Kościoły prawosławne, przy czym tylko jeden z nich – największy liczebnie i podległy Patriarchatowi Moskiewskiemu – jest kanoniczny i uznawany przez świat prawosławny. Dwa pozostałe: Patriarchat Kijowski i Autokefaliczny są niekanoniczne i tym samym niejako „nielegalne” z punktu widzenia prawa kościelnego.

Od starożytności Kościół katolicki uznaje ważność chrztu udzielanego w imię Trójcy św. także przez niekatolików. W roku 2000 przedstawiciele większości Kościołów chrześcijańskich w Polsce podpisali uzgodnienie dotyczącego wzajemnego uznania chrztu udzielanego w różnych Kościołach.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.