Eugenika na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – na szczęście nie jako obowiązkowy przedmiot egzaminacyjny. W czwartek 24 marca, z inicjatywy warszawskiej Krucjaty - Młodzi w Życiu Publicznym, odbył się na UKSW pokaz najnowszego filmu Grzegorza Brauna pt. „Eugenika. W imię postępu”.

Autor takich filmów jak „Towarzysz generał” czy „Marsz wyzwolicieli” i tym razem bardzo wysoko podniósł poprzeczkę reżyserom filmów dokumentalnych. Obraz „Eugenika. W imię postępu”, to opowieść o utopijnej koncepcji stworzenia człowieka doskonałego, pozbawionego wad i ułomności. I nie jest to plan wymyślony przez nazistowskich ideologów za czasów III Rzeszy – powstał na początku XX wieku w USA a następnie rozprzestrzenił się po całym świecie w postaci towarzystw eugenicznych (istnieniu których największy opór stawiały kraje o tradycjach katolickich, w tym II Rzeczpospolita). Zbrodnicza nauka – eugenika – po doświadczeniach II wojny światowej zmieniła się w genetykę i walkę o prawa człowieka pod hasłami mordowania chorych i dzieci nienarodzonych oraz w eutanazję.
Po zakończonej prelekcji nastąpiła długa dyskusja między widzami a reżyserem. Głównymi tematami były manipulacje medialne dotyczące metody in vitro (przedstawianej jako dawanie życia z kompletnym pominięciem zarodków powstałych przy tej okazji, które następnie są eliminowane) oraz pozostałych problemów dotyczących walki o życie w XXI wieku i przyszłości nauki, która zamiast służyć ludzkości dąży do jej zagłady.
Patronat medialny nad pokazem sprawował dwumiesięcznik „Polonia Christiana”.
PiotrSkarga.pl