Ulicami Gdańska przeszedł II Marsz dla Życia i Rodziny

2011-05-23 00:00:00
Ulicami Gdańska przeszedł II Marsz dla Życia i Rodziny


Prawie 3 tysiące osób przeszło w niedzielę 22 maja ulicami Gdańska w II Marszu dla Życia i Rodziny Archidiecezji Gdańskiej. Uczestnicy manifestacji maszerowali w tym roku pod hasłem „Błogosławiony Jan Paweł II - promotor godności życia i rodziny”.


Marsz dla Życia i Rodziny
Warszawa, 29 maja 2011 r.
 
”Polska woła o ludzi sumienia!” – pod tym hasłem w niedzielę 29 maja odbędzie się w Warszawie, już po raz szósty, Marsz dla Życia i Rodziny. Organizatorami wielkiej manifestacji w obronie życia dzieci nienarodzonych i rodziny są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi oraz Fundacja Narodowego Dnia Życia. Spotykamy się w ostatnią niedzielę maja o godz. 12.00 na Krakowskim Przedmieściu pod pomnikiem Kopernika. Przejdziemy Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Świętojerską do Ogrodu Krasińskich gdzie zakończymy Rodzinnym Piknikiem. Czy będą nas tysiące jak w ubiegłych latach? Zależy od Ciebie. Przyjdź z Rodziną i Przyjaciółmi!
 
Więcej informacji: marsz.org

Na Marsz przyszły całe rodziny. – Mamy z czego być dumnymi – mówiła pani Ania, mama czworga dzieci. – Chcemy zamanifestować, że jesteśmy za życiem i rodziną. My mamy czworo dzieci, to duże wyzwanie, ale radość i szczęście są wprost proporcjonalne – powiedziała gdańszczanka.

Jak podkreślił w rozmowie z KAI senator Antoni Szymański uczestnicy marszu manifestują przywiązanie do takich wartości jak rodzina, małżeństwo i dobre wychowanie dzieci. – Rodzina przeżywa rozmaite trudności w tej chwili. Coraz powszechniejsze staje się samotne wychowanie dzieci. A to nie jest dobre, bo one potrzebują obojga rodziców – mówił Szymański. – Takie zamanifestowanie i budowanie wspólnoty ludzi, która buduje jedność jest bardzo ważne – dodał.

Chcemy podkreślić w tym miejscu wielkie wartości jakie są zawarte w Ewangelii i o których mówił Jan Paweł II – powiedział KAI Jerzy Karpiński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. – To wartości, które są fundamentem dla każdego człowieka i pozwalają walczyć ze wszystkimi trudnościami, a nie upadać – dodał Karpiński. Zaznaczył również, że „dla wielu ludzi manifestowanie wiary jest trudne. Dlatego niech ta grupa ludzi, która przyszła na Marsz będzie przykładem i niech nas przybywa z roku na rok”.

Organizatorami Marszu byli: Stowarzyszenia Rodzinne Archidiecezji Gdańskiej wraz z Duszpasterstwami działającymi na terenie Archidiecezji Gdańskiej oraz Wydziałem Katechetycznym i Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Patronat nad nim objął abp Sławoj Leszek Głódź.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.