Unia Europejska: Chiny deklarują pomoc w zamian za dostęp do rynku unijnego

2011-09-21 00:00:00
Unia Europejska: Chiny deklarują pomoc w zamian za dostęp do rynku unijnego


Chiny zaoferowały europejskim przywódcom, że pomogą im utrzymać euro w zamian za uznanie ich gospodarki za gospodarkę rynkową. Pozwoliłoby to na jeszcze większy eksport tanich towarów chińskich do Europy. Premier tego kraju Wen Jiabao złożył taką propozycję na spotkaniu z liderami biznesu i urzędnikami podczas Światowego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w chińskim mieście Dalian.

Kraje europejskie stoją wobec problemów z długami, a my wielokrotnie już oferowaliśmy pomocną dłoń. Będziemy nadal tam inwestować – zapewnił chiński premier. Zasugerował, by kraje europejskie podjęły działania na rzecz szybkiego uznania gospodarki chińskiej za gospodarkę rynkową. Chiny taki status mają uzyskać – zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu – do 2016 r., ale już teraz chciałyby korzystać z tego statusu i więcej eksportować do krajów Unii.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej zbagatelizowała te sugestie. Mówiła, że podczas niedawnej rozmowy telefonicznej premiera Chin z komisarzem unijnym Jose Manuelem Barroso „w ogóle nie rozmawiano na ten temat”. Dodała jednak, że urzędnicy pracują „intensywnie" w sprawie negocjacji dot. uznania gospodarki chińskiej za gospodarkę rynkową.

Nowy status gospodarki chińskiej zmieni sposób naliczania cła przez UE, która obecnie chroni rodzimych producentów. Jeśli zmieni się status gospodarki chińskiej, UE nie będzie mogła uznawać za dumpingowe cen na wiele towarów.

Chiński premier przekonuje, że Europejczycy w znacznie mniejszym stopniu obawiają się chińskich towarów niż Amerykanie. Niemiecka fundacja Marshall Fund opublikowała dane sondażowe, z których wynika, że 46 proc. Europejczyków uważa, że chińska gospodarka nie stanowi zagrożenia dla Europy. 62 proc. obywateli sądziło również, że Chiny nie stanowią zagrożenia wojskowego. Dla porównania aż 62 proc. Amerykanów uważa, że Chińczycy stanowią zagrożenie ekonomiczne, a 47 proc. uważa, że stanowią oni również zagrożenie wojskowe.

Najbardziej pro-chińskie kraje UE z 12 objętych badaniem to: Rumunia, Bułgaria, Holandia, Francja, Portugalia, Wielka Brytania i Hiszpania. Niemcy, Włochy i Słowacja są na drugim końcu skali.

Pomimo deklarowanej ostrożności, włoskie władze spotkały się w ub. tygodniu w Rzymie z przedstawicielami chińskiego funduszu China Investment Corporation. Pojawiły się spekulacje, że Chińczycy będą kupować włoskie obligacje.

Źródło: EUObserver, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.