Unia Europejska: krzyż przedmiotem obrazy?

2009-03-09 00:00:00
Unia Europejska: krzyż przedmiotem obrazy?

Władze Unii Europejskiej przygotowują nową dyrektywę równości. Przewiduje ona, że instytucje świadczące usługi dla ludności, które zawieszą w swoich pomieszczeniach krzyże albo odmówią świadczenia usług dla homoseksualistów, będą mogły być pozwane przez „obrażone osoby” do sądu - informuje brytyjski „The Daily Mail”.

Zgodnie z projektem dyrektywy wszystkie szkoły, szpitale, więzienia, organizacje charytatywne, a nawet firmy prywatne świadczące usługi dla ludności, które zawieszą krzyże w swoich pomieszczeniach, albo obrazy przedstawiające sceny biblijne będą mogły być zaskarżone z powodu naruszenia prawa o równości traktowania wszystkich osób.

Również kelner nie będzie mógł odmówić obsługi pary homoseksualnej w restauracji, a agencja nieruchomości nie będzie mogła odmówić wynajęcia lokalu takim osobom.

Dyrektywa będzie „regulować” wiele kwestii przez co może wywołać prawdziwą lawinę pozwów cywilnych osób, które uznają, że została naruszona ich osobista godność.

Anglikanie uważają, że będzie można pozywać nawet przytułki dla bezdomnych czy hospicja, jeśli osoby korzystające z ich usług poczują się niekomfortowo z powodu znajdujących się tam krzyży i stosowanych praktyk religijnych jak choćby błogosławienie jedzenia.

Propozycja, która zostanie przesłana przed końcem tego roku do akceptacji rządom wszystkich państw członkowskich wchodzących w skład Unii, ma stanowić część nowej dyrektywy UE zakazującej dyskryminacji przez firmy z powodu orientacji seksualnej, wieku, niepełnosprawności, religii i przekonań.

Podobne prawo próbowano wprowadzić w Wielkiej Brytanii w 2005 r., jednak bez powodzenia. Zakwestionowała je Izba Lordów, gdyż znacznie ograniczało ono wolność wypowiedzi i marginalizowało religię.

Proponowana przez UE dyrektywa „otworzy puszkę Pandory” – stwierdził Simon Calvert z Instytutu Chrześcijańskiego w wypowiedzi udzielonej gazecie „The Daily Mail”. Jego zdaniem należy spodziewać się licznych procesów wszczynanych przez ateistów.

Kathalijne Buitenweg, orędowniczka dyrektywy na forum Parlamentu Europejskiego, deputowana holenderskich Zielonych wyraziła zadowolenie z propozycji: - To krok w walce z dyskryminacją w Europie. Jestem jednak zaniepokojona wyjątkami dotyczącymi specjalnych form edukacji, co może oznaczać, że np. homoseksualista nie zostanie przyjęty na chrześcijański uniwersytet. To nie do zaakceptowania – podkreśliła parlamentarzystka.

Źródło: The Daily Mail, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.