Unia Europejska: nie wszystkie kraje chcą potępienia przemocy wobec chrześcijan
2011-02-01 00:00:00
Brak wzmianki o prześladowanych chrześcijanach w ostatecznej wersji dokumentu skłonił Włochy do wycofania projektu rezolucji potępiającej ataki na wyznawców Chrystusa. Podczas wczorajszego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć porozumienia w tej sprawie. W lutym ma się nią zająć Komitet Polityki i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Włochy, wspierane przez Polskę i kilka innych krajów chciały, by w tekście konkluzji znalazło się bezpośrednie odniesienie do chrześcijan. Gdy okazało się, że nie da się przełamać oporu pozostałych państw, sprawę postanowiono przenieść na niższy szczebel – informuje portal Onet.pl.
Inicjatorem rezolucji potępiającej coraz częstsze ostatnio ataki na chrześcijan był włoski szef dyplomacji, Franco Frattini. Taki wydźwięk apelu, który mieli wystosować ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej wspierały też Polska i Węgry oraz Francja.
W piątek okazało się, że w przygotowywanym projekcie dokumentu zabrakło w ogóle wzmianki o chrześcijanach. Zamiast tego mówi się bardzo ogólnikowo o proteście przeciwko prześladowaniu "grup i mniejszości religijnych". Na użycie słowa „chrześcijanie” nie zgadzały się stanowczo m.in. Wielka Brytania, Holandia i Irlandia.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025