Uniwersytet Vanderbilt, zmuszający do asystowania przy aborcji, zmienił politykę

2011-01-14 00:00:00
Uniwersytet Vanderbilt, zmuszający do asystowania przy aborcji, zmienił politykę

Amerykański uniwersytet Vanderbilt, który wymagał od pielęgniarek ubiegających się o przyjęcie na staż wyrażenia zgody na asystowanie przy aborcjach, w środę 12 stycznia b.r. zrezygnował z tej praktyki. Uczelnia, dzień po złożeniu przez fundację prawniczą Alliance Defense Fund skargi do Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, wysłała do kandydatów e-mail z informacjami o zmianie zasad rekrutacji.

W aplikacji rekrutacyjnej znajdował się zapis, stanowiący: „Jeśli zostanie Pan(i) wybrana do programu Nurse Residency in the Women’s Health Track (staż pielęgniarski na oddziale ginekologiczno-położniczym) oczekuje się, że będzie Pan(i) zajmować się kobietami poddanym zabiegom przerwania ciąży”.

ADF, która złożyła formalną skargę na uczelnię do Departamentu Zdrowia, argumentowała, że zapis ten jest jawnym pogwałceniem prawa federalnego, zabraniającego zmuszania studentów do przeprowadzania, czy też uczestniczenia w procedurach aborcyjnych. Uczelnia bowiem korzysta z dotacji budżetu federalnego i zgodnie z prawem federalnym nie może zmuszać swoich pracowników, ani też studentów do uczestniczenia w procedurach uśmiercania dzieci poczętych.

Władze uniwersytetu Vanderbilt wyjaśniały, że zapis znajdujący się w aplikacji, o który toczy się spór, został tam umieszczony po to, aby „uświadomić kandydatom, że zabiegi przerywania ciąży są przeprowadzane tutaj, w klinice uczelnianej Vanderbilt” i że uniwersytet prowadzi politykę, która umożliwia kandydatom rezygnację ze stażów, które wymagałyby od nich postępowania wbrew sumieniu.

Matt Bowman z ADF zarzuca uczelni dwulicowość. – W pakiecie aplikacyjnym specjalnie wymagało się od studentów zadeklarowania gotowości do asystowania przy aborcjach i nie wspomniano nic na temat polityki Vanderbilt, która nie wymagałaby złożenia tego typu deklaracji – podkreśla.

W nowych wzorach aplikacji napisano: „Chociaż uniwersytet Vanderbilt oczekuje od wszystkich osób, świadczących usługi zdrowotne, w tym od pielęgniarek, które biorą udział w programie Nurse Residency Program’s Women’s Health Track, zapewnienia troskliwej opieki wszystkim pacjentom, to jednak nikt nie jest zobowiązany do uczestnictwa w procedurze przerwania ciąży, jeżeli takie uczestnictwo byłoby sprzeczne z indywidualnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi danej osoby” .

Bowman jest zadowolony ze zmiany polityki uczelni, jednocześnie zapowiedział, że ADF wciąż będzie monitorować uczelnię, sprawdzając, czy nie łamie prawa.

Uniwersytet Vanderbilit, znajdujący się w Nashville w stanie Tennesse, otrzymuje co roku z budżetu federalnego dotację w wysokości 300 mln dol. Prawo federalne zabrania wszelkim instytucjom, korzystającym z dotacji federalnych, zmuszania swoich pracowników lub studentów do uczestniczenia w procedurach aborcyjnych wbrew ich przekonaniom religijnym i moralnym.

ADF złożyła skargę na wniosek dwóch studentek, chcących uczestniczyć w programie stażowym uczelni Vanderbilt, które jednak musiały zrezygnować z ubiegania się o przyjęcie, ze względu na konieczność wyrażenie gotowości w asystowaniu przy aborcjach.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.