Uniwersytet Vanderbilt, zmuszający do asystowania przy aborcji, zmienił politykę

2011-01-14 00:00:00
Uniwersytet Vanderbilt, zmuszający do asystowania przy aborcji, zmienił politykę

Amerykański uniwersytet Vanderbilt, który wymagał od pielęgniarek ubiegających się o przyjęcie na staż wyrażenia zgody na asystowanie przy aborcjach, w środę 12 stycznia b.r. zrezygnował z tej praktyki. Uczelnia, dzień po złożeniu przez fundację prawniczą Alliance Defense Fund skargi do Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, wysłała do kandydatów e-mail z informacjami o zmianie zasad rekrutacji.

W aplikacji rekrutacyjnej znajdował się zapis, stanowiący: „Jeśli zostanie Pan(i) wybrana do programu Nurse Residency in the Women’s Health Track (staż pielęgniarski na oddziale ginekologiczno-położniczym) oczekuje się, że będzie Pan(i) zajmować się kobietami poddanym zabiegom przerwania ciąży”.

ADF, która złożyła formalną skargę na uczelnię do Departamentu Zdrowia, argumentowała, że zapis ten jest jawnym pogwałceniem prawa federalnego, zabraniającego zmuszania studentów do przeprowadzania, czy też uczestniczenia w procedurach aborcyjnych. Uczelnia bowiem korzysta z dotacji budżetu federalnego i zgodnie z prawem federalnym nie może zmuszać swoich pracowników, ani też studentów do uczestniczenia w procedurach uśmiercania dzieci poczętych.

Władze uniwersytetu Vanderbilt wyjaśniały, że zapis znajdujący się w aplikacji, o który toczy się spór, został tam umieszczony po to, aby „uświadomić kandydatom, że zabiegi przerywania ciąży są przeprowadzane tutaj, w klinice uczelnianej Vanderbilt” i że uniwersytet prowadzi politykę, która umożliwia kandydatom rezygnację ze stażów, które wymagałyby od nich postępowania wbrew sumieniu.

Matt Bowman z ADF zarzuca uczelni dwulicowość. – W pakiecie aplikacyjnym specjalnie wymagało się od studentów zadeklarowania gotowości do asystowania przy aborcjach i nie wspomniano nic na temat polityki Vanderbilt, która nie wymagałaby złożenia tego typu deklaracji – podkreśla.

W nowych wzorach aplikacji napisano: „Chociaż uniwersytet Vanderbilt oczekuje od wszystkich osób, świadczących usługi zdrowotne, w tym od pielęgniarek, które biorą udział w programie Nurse Residency Program’s Women’s Health Track, zapewnienia troskliwej opieki wszystkim pacjentom, to jednak nikt nie jest zobowiązany do uczestnictwa w procedurze przerwania ciąży, jeżeli takie uczestnictwo byłoby sprzeczne z indywidualnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi danej osoby” .

Bowman jest zadowolony ze zmiany polityki uczelni, jednocześnie zapowiedział, że ADF wciąż będzie monitorować uczelnię, sprawdzając, czy nie łamie prawa.

Uniwersytet Vanderbilit, znajdujący się w Nashville w stanie Tennesse, otrzymuje co roku z budżetu federalnego dotację w wysokości 300 mln dol. Prawo federalne zabrania wszelkim instytucjom, korzystającym z dotacji federalnych, zmuszania swoich pracowników lub studentów do uczestniczenia w procedurach aborcyjnych wbrew ich przekonaniom religijnym i moralnym.

ADF złożyła skargę na wniosek dwóch studentek, chcących uczestniczyć w programie stażowym uczelni Vanderbilt, które jednak musiały zrezygnować z ubiegania się o przyjęcie, ze względu na konieczność wyrażenie gotowości w asystowaniu przy aborcjach.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.