Uroczystości pod pomnikiem Bandery we Lwowie

2011-12-29 00:00:00
Uroczystości pod pomnikiem Bandery we Lwowie

1 stycznia odbędzie się oficjalna uroczystość odsłonięcia pomnika Stepana Bandery we Lwowie. Polskie środowiska kresowe nie kryją oburzenia.


Chociaż sam monument Bandery stoi we Lwowie już od kilku lat, dopiero kilka dni temu ukończono stojącą za nim bramę triumfalną, a więc de facto zamknięto budowę całego pomnika. Na bramie znajdują się reliefy ukazujące cztery okresy rozwoju Ukrainy. Dawną Ruś, czasy hetmanatu, okres Ukraińskiej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (po I wojnie światowej) oraz czas współczesny – informuje „Rzeczpospolita”.

Odsłonięcie pomnika zaprojektowanego już w 2002 roku jest dla lwowskich władz sprawą honoru. Na początku grudnia szef tamtejszej rady obwodowej Ołeh Pankewycz mówił, że władzom udało się zaoszczędzić 800 tys. hrywien (ok. 340 tys. zł), które przeznaczono na wykończenie monumentu. Przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepan Bandera dla ogromnej większości mieszkańców Lwowa jest najważniejszym bohaterem narodowym – mówi „Rz" lwowski politolog Anton Borkowski.
 

Stepan Bandera jest odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków i obywateli II Rzeczpospolitej innych narodowości w latach 1939-1947. Przez Wiktora Juszczenkę uhonorowany został tytułem Bohatera Ukrainy, które to wyróżnienie cofnął obecny prezydent Wiktor Janukowycz. Gloryfikacja Bandery to akceptacja jego wrogiej wobec Polski, ludobójczej ideologii – mówi w rozmowie z gazetą specjalistka od UPA Ewa Siemaszko. Jej zdaniem sami Ukraińcy nie mają powodów, by czcić pamięć Bandery. – Gdyby jego ugrupowanie zwyciężyło, to wprowadziłoby na Ukrainie brutalne rządy totalitarne. To byłoby dla tego kraju nieszczęście – uważa.

 

Źródło: rp.pl 

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.