Urzędnicy europejscy naciskają na Irlandię w sprawie aborcji

2011-06-15 00:00:00
Urzędnicy europejscy naciskają na Irlandię w sprawie aborcji

Komisarz ds. Praw Człowieka Rady Europy, Thomas Hammarberg zażądał od irlandzkiego rządu koalicyjnego, by miał "więcej odwagi" i "wyjaśnił" kobietom bardziej klarownie, kiedy mogą domagać się aborcji w ramach obowiązującego w tym kraju prawa.

Irlandzki „Times” pisze, że Hammarberg spotkał się w zeszłym tygodniu z wicepremierem Eamonem Gilmorem, ministrem sprawiedliwości Alanem Shatterem i przedstawicielami organizacji broniących  "praw człowieka". Hammarberg wyraził wielkie zadowolenie z tego, jak „wspaniale” zostały wdrożone w kraju rekomendacje Rady Europy dot. praw człowieka, które znalazły się w sprawozdaniu z 2008 r. Chce jednak, by rząd bardziej zdecydowanie poświecił się sprawie legalizacji aborcji w kraju.  

Niamh Ui Bhriain z Instytutu Życia podkreśla, że żądania komisarza bardzo wziął sobie do serca obecny wicepremier, wywodzący się z Partii Pracy. Ugrupowanie to wykorzystuje niedawne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie ABC (Irlandek, które zdecydowały się na aborcję w Wielkiej Brytanii) do zalegalizowania aborcji.

Trybunał orzekł, że co prawda Irlandia nie musi zmieniać konstytucji, która chroni życie od poczęcia, by dostosować przepisy do prawa unijnego, ale jest zobowiązana do wyraźnego poinstruowania kobiet, kiedy i w jakich okolicznościach mogą domagać sie aborcji, zgodnie z obowiązującym prawem.  

Gilmore, który ma silne powiązania z przedstawicielami europejskich władz obiecał, że aborcja zostanie zalegalizowana, w wyniku zastosowania się do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Zwolenników aborcji blokują ich przeciwnicy. Coraz więcej Irlandczyków, zniechęconych trudną sytuacją ekonomiczną, bardziej wrogo odnosi się do wszelkich żądań urzędników europejskich. Sondaże wyraźnie wskazują, że zwolennicy aborcji ponieśliby klęskę w referendum, którego przeprowadzenie jest konieczne, by zmienić obowiązujące prawo.

Irlandczycy, zdaniem UI Bhriaina , „nie mają ochoty tolerować żadnej z prób bezwzględnego i despotycznego mieszania się ciał obcych do wewnętrznych spraw kraju”. Rada Europy i Europejski Trybunał Praw Człowieka kojarzą się im coraz bardziej wyłącznie ze sprawą aborcji.

Obrończyni życia i była członkini Parlamentu Europejskiego, Dana Rosemary Scallon wydała oświadczenie, domagając się od przedstawicieli Rady Europy, by nie mieszali się w wewnętrzne sprawy Irlandii.

"Praca komisarzy Rady Europy nie polega na podróżach po Europie i promocji aborcji” – napisała Scallon. Dodała również, że niewybieralni komisarze nie mają prawa gnębić i zastraszać naród irlandzki lub szukać polityków, którzy ułatwią im realizację ich własnych programów.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.