Redakcja „New York Times’a” odmówiła kandydatowi republikanów publikacji artykułu. Kilka dni wcześniej opublikowała tekst kandydata demokratów Baracka Obamy – informuje „Rzeczpospolita”.
Artykuł Obamy na łamach „New York Timesa”, najważniejszej liberalnej gazety w Ameryce, dotyczył jego planu dla Iraku. Współpracownicy Johna McCaina uznali za oczywiste, że w tej sytuacji – w imię dziennikarskiej bezstronności – również ich kandydat powinien opublikować na łamach dziennika artykuł na temat Iraku – relacjonuje dziennik.
Nieoczekiwanie artykuł kandydata republikanów został odrzucony. Redakcja „New York Timesa” zaproponowała mu zmiany w tekście. – „Sugerowałbym inne podejście. Artykuł powinien w jasny sposób ukazywać, jak senator McCain wyobraża sobie zwycięstwo w Iraku. Ilu naszych żołnierzy powinno tam służyć i jaka jest perspektywa czasowa [ich wycofania]” – napisał w liście do kandydata redaktor gazety David Shipley.
Odpowiedź redakcji „NYT” zdumiała członków sztabu wyborczego republikańskiego kandydata. Nie tylko jego arogancki ton, ale również zignorowanie wcześniejszych wypowiedzi senatora z Arizony, który wielokrotnie powtarzał, że sprzeciwia się ustalaniu jakiegoś sztucznego terminu wycofania wojsk z Iraku. John McCain wielokrotnie podkreślał, że wycofanie wojsk amerykańskich z tego państwa powinno nastąpić dopiero po poprawie bezpieczeństwa w tym kraju.
Oburzeni republikanie zarzucają redakcji „NYT” stronniczość przypominając, że David Shipley jeszcze niedawno był bliskim współpracownikiem Billa Clintona.
Cała sprawa wywołała debatę na temat stronniczości czołowych mediów. Według najnowszych badań telewizyjne stacje informacyjne poświęcają Obamie dwa razy więcej czasu niż McCainowi – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
– Czołowe media w naszym kraju od dawna angażują się po stronie demokratów. Kiedyś ktoś ocenił, że podczas wyborów partia ta zyskuje na tym średnio 10 punktów procentowych – powiedział „Rz” amerykański konserwatywny dziennikarz Clliff Kincaid. Według niego wynika to z nadreprezentacji ludzi o lewicowych poglądach w środowisku dziennikarskim. – Na dziennikarstwo idzie postępowa młodzież. Ci młodzi ludzie chcą zbawiać świat, a nie bezstronnie go opisywać – podkreślił.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.