USA: ”odpryski” od protestantyzmu bojkotują tradycyjne małżeństwa

2009-02-02 00:00:00

Duchowni ze Zjednoczonego Kościoła Chrystusa Pielgrzymów Kongregacjonistów (PCUCC) w stanie Ohio protestują przeciwko prawu nieuznającemu związków tej samej płci i nie podpisują certyfikatów tradycyjnych małżeństw między kobietą i mężczyzną. Ohio był jednym z 11 stanów USA, w których mieszkańcy podczas referendów w 2004 roku opowiedzieli się przeciwko "małżeństwom" między osobami tej samej płci.

John Tamilio III, główny pastor PCUCC, zapowiedział, że duchowni nie będą podpisywać certyfikatów małżeńskich dopóki związki homoseksualne nie zostaną zalegalizowane w stanie Ohio. Oznacza to, że osoby zawierające w zborach tej sekty małżeństwa będą musiały jeszcze udać się do urzędów stanu cywilnego, by tam ich związek zatwierdził odpowiedni urzędnik lub sędzia.

Wiernym tego protestanckiego wyznania był do niedawno prezydent USA Barack Obama, który zrezygnował z członkostwa w macierzystej parafii po tym jak w czasie prawyborów pastor Jeremiah Wright skrytykował senator Hillary Clinton.

W UCC, liczącym obecnie około 1,2 miliona wiernych, każdy ze zrzeszonych 5600 zborów, jest niezależną i samodzielną jednostką, dlatego decyzja o podpisywaniu certyfikatów małżeńskich należy od poszczególnych wspólnot.

Greg Brekke, rzecznik UCC, poinformował, że oprócz pielgrzymów-kongregacjonistów 5 innych zborów przystąpiło do protestu.

Również duchowni z Kościoła Unitarian Uniwersalistów z Arkansas, Kalifornii i Massachusetts postanowili bojkotować tradycyjne małżeństwa, nie podpisując odpowiednich stanowych dokumentów stwierdzających ważność zawartego związku.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.