USA: 10 najgłupszych ustaw ubiegłego roku

2012-01-06 00:00:00
USA: 10 najgłupszych ustaw ubiegłego roku

Amerykańskie Biuro Ochrony Praw Konsumentów (Consumer Financial Protection Bureau) przedstawiło listę najgłupszych przepisów prawnych wprowadzonych na terenie USA w 2011 roku. Oto ona: 
 
1. The Dim Bulbs Rule – to ustawa dot. wycofania ze sprzedaży tradycyjnych żarówek. Amerykanie wzorem Unii Europejskiej rozpoczęli stopniowe wycofywanie z rynku tradycyjnych żarówek 100-watowych. Od 1 stycznia żarówki te nie mogą być produkowane ani importowane na teren USA. Podobnie jak w Europie będą jeszcze przez jakiś czas dostępne w sprzedaży, aż do wyczerpania zapasów. W dalszej kolejności ze sprzedaży będą wycofywane żarówki 75 –watowe, 60 -i 40- watowe. Z założenia ustawa ta miała przyczynić się do powstania ekologicznego środowiska. Jej przeciwnicy argumentują, że wraz z jej przyjęciem tysiące Amerykanów straci pracę. 
 
2. The Obamacare Chutzpah Rule. Ustawa ta była i jest powszechnie  zaskarżana do sądów stanowych. Jej przepisy wymagają, aby każdy obywatel wykupił sobie ubezpieczenie zdrowotne. Przeciwnicy ustawy podkreślają, że nigdy w historii Stanów Zjednoczonych nie zdarzyło się, by jakikolwiek rząd próbował zmusić obywateli do wykupu danego produktu lub usługi. Amerykańscy konstytucjonaliści argumentują,  że przepis narusza konstytucyjną zasadę wolności obywatelskiej. 
 
3. The Nationalization of Internet Networks Rule. To rozporządzenie Federalnej Komisji Łączności, które zakazuje „nieracjonalnej dyskryminacji legalnego ruchu w sieci generowanego przez klienta”. Prawo to jest krytykowane za próbę odgórnego narzucenia dostawcom Internetu zasad, które krępują ich działalność pod pozorem zapewnienia „neutralności sieci”. Przepisy stanowią zagrożenie dla inwestycji sieciowych oraz zwiększają prawdopodobieństwo powstania zatorów.
 
4.The Equine Equality Rule. To efekt pracy Departamentu Sprawiedliwości, zaniepokojonego losem zwierząt. Zgodnie z rozporządzeniem hotele, restauracje i linie lotnicze zostały zobowiązane do zmiany „polityki, praktyki, lub procedur" dot. przetrzymywania i transportu zwierząt usługowych np. kucyków.  
 
5. The SmashPotatoes Regulation. To regulacja Departamentu Rolnictwa, który postanowił zadbać o urozmaiconą dietę uczniów, wymagając od szkół, by na stołówkach serwować ziemniaki tylko jeden raz w tygodniu, i w niewielkiej ilości. Dzieciaki powinny zgodnie z decyzją urzędników jeść różne odmiany fasoli itp. Przewiduje się, że wdrożenie tych przepisów  będzie kosztować podatników 3,4 miliarda dolarów w ciągu najbliższych czterech lat.
 
6.The Bring on the Blackouts Rule. To rozporządzenie Urzędu ds. Ochrony Środowiska dot. ograniczenia w ciągu trzech najbliższych lat emisji rtęci przez elektrownie węglowe aż o 90 proc. Koszt tej regulacji szacuje się na 11mld dolarów rocznie. Operatorzy elektrowni przestrzegają, że zbyt rygorystyczne przepisy będą zagrażać niezawodności systemu elektroenergetycznego oraz znacząco zwiększą koszty energii. 
 
7.  The Wal-Mart Windfall Amendment. To nowelizacja ustawy finansowej dot. wysokości opłat pobieranych przez instytucje finansowe od detalistów z tytułu płatności kartami płatniczymi. Banki by zrekompensować sobie straty w wysokości ponad 6 miliardów dolarów rocznie podnoszą opłaty, eliminując z rynku małych detalistów.
 
8. The Plumbing Police Rule. Departament odpowiedzialny za politykę energetyczną wydał przepisy dot. dopuszczalnej ilości wody i energii zużywanych przez urządzenia kuchenne i nie tylko. Podległy mu urząd, określający normy sanitarne wydał szczegółowe przepisy dot. ilości toalet przypadających na określoną liczbę pracowników, a nawet tego na jakiej wysokości i jakich wymiarów powinny znajdować pisuary i inne urządzenia toaletowe. 
 
9.The Chill the Economy Regulation. To rozporządzenie EPA regulujące normy emisji szkodliwych substancji przez bojlery i innego rodzaju piecyki gazowe czy kotły. Przepisy wymagały nie tylko od firm, ale także od kościołów, restauracji, hoteli i gospodarstw rolnych prowadzenia ścisłej dokumentacji dot. poziomu emisji zanieczyszczeń itp. Za nieprzestrzeganie tych przepisów groziły wysokie kary. Rozporządzenie zostało jednak skutecznie oprotestowane i 18 maja ub. r. EPA opublikowała zawiadomienie o odroczeniu ich stosowania. 
 
10.The Unions Rule. To regulacja, która w sposób szczególny chroni pracowników związkowych. Mają oni pierwszeństwo przy zatrudnianiu, jeśli stracą pracę. Osoba wcześniej niezrzeszona ma więc niewielkie szanse na znalezienie zatrudnienia, jeśli konkuruje z byłym związkowcem. 


 
Źródło: The Foundery, AS.
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!