USA: 200 ekonomistów prosi o uchylenie ustawy o opiece zdrowotnej

2011-01-25 00:00:00
USA: 200 ekonomistów prosi o uchylenie ustawy o opiece zdrowotnej

200 ekonomistów poprosiło kongresmenów o uchylenie ustawy o opiece zdrowotnej. Izba Reprezentantów przygotowuje się do debaty dotyczącej wydatkowania ponad 1 bln dol. na wdrożenie przyjętej w ub. roku ustawy.

„W celu wspierania wzrostu miejsc pracy i przywrócenia równowagi budżetowej, my niżej podpisani uważamy, że korzystniej będzie uchylić ustawę o opiece zdrowotnej” – napisali sygnatariusze listu. „Zbyt wielu Amerykanów pozostaje bez pracy, a Stany Zjednoczone stoją przed trudną perspektywą budżetową. Jesteśmy przekonani, że ustawa o opiece zdrowotnej (Patient Protection and Affordable Care Act) stanowi zagrożenie dla amerykańskich firm i będzie kolosalnym obciążeniem dla przyszłych pokoleń Amerykanów” – podkreślono w liście do kongresmenów.

Pod listem podpisali się m.in. Douglas Holtz-Eakin i Hune O’Neil, obaj byli członkami Biura Budżetowego Kongresu. Podpis złożyli także Artur Laffer, pierwszy główny ekonomista Biura Zarządzania Budżetem, Brian Wesbury, były główny ekonomista Komitetu Ekonomicznego Kongresu, Wiliam Niskanan, były szef Rady Doradców Ekonomicznych Prezydenta, emerytowani doradcy i szef CATO Institute.

W ub. roku prezydent Barack Obama podpisał ustawę zdrowotną, która zobowiązuje pracodawców do zapewnienia odpowiedniego ubezpieczenia pracownikom, a także nakłada na państwo obowiązek zapewnienia takiego ubezpieczenia tym, którzy go nie mają i nie są w stanie sami wykupić polisy zdrowotnej.

Z wnioskiem o uchylenie ustawy wystąpił Republikanin Eric Cantor.

Sygnatariusze listu podkreślili, że ustawa jest niebezpieczna pod względem fiskalnym, zwłaszcza, że forsuje się ją w sytuacji, gdy państwo boryka się z poważnym deficytem budżetowym. Ustawa ta wymaga wydatkowania z budżetu państwa minimum 1 bln dol. w ciągu 10 lat. Ekonomiści przewidują, że w ciągu pierwszego roku wdrażania jej w życie, wydatki budżetowe wzrosną o ponad 500 mld dol., a w ciągu 10 lat - o ok. 1,5 bln dol.

„Nowa ustawa – obawiają się ekonomiści – będzie miała katastrofalne skutki dla gospodarki poprzez zwiększenie kosztów prowadzenia firmy, co doprowadzi do dalszego spadku zatrudnienia, do podniesienia kosztów usług medycznych, do dalszego zwiększania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a w konsekwencji do dalszego wzrostu kosztów prowadzenia firmy”.

Źródło: CNS.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.