USA: 7 stanów przyznaje prawa osobowe dzieciom poczętym
2009-02-19 00:00:00
W siedmiu amerykańskich stanach obrońcy życia podjęli inicjatywy mające doprowadzić do uchwalenia ustaw chroniących życie dzieci poczętych. Republikanin Duncan Hunter złożył ponadto w kongresie projekt ustawy federalnej „Prawo do życia”, która ma chronić życie dzieci nienarodzonych – informuje portal LifeSiteNews.com.
Pięć stanów już wprowadziło ustawy uznające prawa osobowe dzieci poczętych. Są to: stan Maryland, Północna Dakota, Montana, Karolina Południowa i Alabama. Również Oregon rozpoczął proces legislacyjny w tej sprawie, a projekt podobnej ustawy ma się pojawić lada dzień w legislaturze stanu Missisipi.
Pomysłodawcy projektów o osobowych prawach dzieci poczętych chcą wykorzystać tzw. lukę Blackmuna. Sędzia Harry Blackmun uzasadniając w 1973 r. swoją decyzję w sprawie Roe przeciw Wade, legalizującą aborcję, zasugerował, że jeśliby ustanowiono, iż dziecko poczęte jest osobą, wówczas nie można by zezwolić na aborcję. W orzeczeniu Roe przeciw Wade przyznaje się, że „płód” jest w pełni człowiekiem, jednak odmówiono przyznania dzieciom poczętym aż do urodzenia praw przynależnych osobie ludzkiej.
– Personhood USA silnie wspiera wszystkie wysiłki przyznające prawa osobowe. Czujemy się zobowiązani do niestrudzonej pracy w celu ustanowienia tych praw w każdym stanie, gdyż jest to jedyny sposób przywrócenia godności ludziom najbardziej narażonym wśród nas na niebezpieczeństwo – stwierdził ostatnio Cal Zastrow z organizacji Personhood USA.
Z kolei Keith Mason dodała, że uświadomienie ludziom, iż każda istota – również ta dopiero poczęta – jest osobą, pozwoli na zakończenie niechlubnego procederu zabijanie dzieci nienarodzonych.
Personhood, to amerykańska organizacja dążąca do ustanowienia ochrony dzieci poczętych w całej Ameryce przez uznanie, że są one osobami.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.