USA: abp Chaput ostro skrytykował rektora Uniwersytetu Notre Dame
2009-05-19 00:00:00
Zdradę prawdziwego celu wyższej edukacji katolickiej zarzucił rektorowi uniwersytetu Notre Dame arcybiskup Charles J. Chaput, O.F.M. Cap. W ostrym oświadczeniu, wydanym dzień po wygłoszeniu przemówienia i odebraniu tytułu doktora honoris causa na katolickim uniwersytecie przez prezydenta USA Baracka Obamę, metropolita Denver obwinił o. Jenkinsa nie tylko o niesłuszne przyznanie honorowego tytułu człowiekowi nie szanującemu życia ludzkiego, ale także o podjecie prób usprawiedliwienia zaproszenia prezydenta na uniwersytet – informuje Catholic News Agency.
Amerykański hierarcha podkreślił, że rektor o. Jenkins jest człowiekiem bardzo inteligentnym i posiadającym znaczną wiedzę. Tym bardziej jego niedzielne przemówienie było „żenujące”. Rektor nawoływał do gorącego wspierania działalności prezydenta Obamy. Mówił, że nawet pośród ludzi nie uczęszczających na Uniwersytet Notre Dame, nie podzielających wartości katolickich są tacy, którzy wiążą dużą nadzieje z tym, co uniwersytet może zrobić dla świata. Mówił o potrzebie nawiązania współpracy i szukania płaszczyzny porozumienia w sprawach trudnych także z ludźmi niewierzącymi.
Tymczasem arcybiskup Denver podkreślił, ze chociaż Biblia nakazuje nam okazywać szacunek władzy, modlić się o mądrość rządzących i o powodzenie w realizacji dobra wspólnego, to jednak nie zwalnia nas to wcale z obowiązku stania na straży moralności. Obywatele nawet mają moralny obowiązek przeciwstawić się przedstawicielom władzy, jeśli mylą się oni w kwestiach zasadniczych, takich jak aborcja, badania na komórkach macierzystych itp. Zaznaczył, że katolicy mają bronić tożsamości katolickiej a nie wypaczać jej poprzez odwoływanie się do fałszywego dialogu, który ukrywa rezygnację z pewnych ideałów.
– Uniwersytet Notre Dame nie tylko zaprosił prezydenta do wygłoszenia przemówienia inauguracyjnego z okazji zakończenia roku akademickiego, ale także niepotrzebnie i niezasłużenie przyznał tytuł honorowy człowiekowi, który przyczynił się do utrzymania w mocy najgorszej w całej naszej historii decyzji Sądu Najwyższego – podkreślił arcybiskup Chaput.
Hierarcha stwierdził, że przez swój czyn uniwersytet zignorował wytyczne episkopatu z 2004 r. zatytułowane: „Katolicy w życiu politycznym”, zignorował też głos ambasador Mary Anne Glendon uhonorowanej medalem, skądinąd zasłużenie przyznanym przez tenże uniwersytet w tym roku, jak również lokalnego biskupa, przewodniczącego episkopatu USA, ponad 70 innych hierarchów, wielu tysięcy absolwentów i studentów Notre Dame oraz setki tysięcy amerykańskich katolików.
Arcybiskup Chaput zaznaczył, że nie ma żadnego wytłumaczenia dla decyzji władz uniwersytetu. Hierarcha przypomniał, że jak na ironię 25 lat temu ten sam uniwersytet gościł gubernatora Mario Cuomo, który propagował tzw. prawo wyboru. Według metropolity Denver, uniwersytet od ćwierć wieku przyczynia się do osłabiania tożsamości katolickiej w katolickim szkolnictwie wyższym. Uniwersytet kształci kolejną generację katolickich liderów, którzy nie chcą być prawdziwymi katolikami w życiu publicznym.
Abp Chaput oskarżył również władze uniwersytetu o wyświadczenie niedźwiedziej przysługi Kościołowi. Hierarcha uważa, że krytyka władz uniwersytetu jest słuszna i wręcz nawołuje katolików do naciskania w różny sposób na władze katolickich uczelni, domagając się od nich realizacji wartości katolickich i poszanowania dla wiary. Metropolita Denver podkreśla, że jeśli tak będzie, to z tej szkody i z tego zamieszania związanego z Uniwersytetem Notre Dame może wyniknąć jeszcze dobro.
Źródło: CatholicNewsAgency.com, AS
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!