USA: agencja federalna uznała, że ”katolicki” koledż ”nie jest wystarczająco katolicki”

2011-01-13 00:00:00
USA: agencja federalna uznała, że ”katolicki” koledż ”nie jest wystarczająco katolicki”

Agencja federalna odpowiedzialna za nadzór nad szkolnictwem wyższym poinformowała ostatnio „katolicki” koledż na Manhattanie, że „za bardzo odciął się od nauczania Kościoła katolickiego” i z tego powodu nie może być uznany przez rząd za instytucję religijną. To ostrzeżenie dla wielu z nazwy katolickich uczelni, które zanadto zsekularyzowały się.

11 stycznia b.r. National Labor Relations Board (NLRB) orzekł, ze Manhattan College nie może zabronić pracownikom stowarzyszania się w związkach zawodowych. Uczelnia mogłaby na to zezwolić pod warunkiem, że byłaby instytucją religijną. Według władz federalnych koledż instytucją taką już nie jest. NLRB napisała, że „zapoznawszy się ze sprawozdaniami z działalności uczelni, a także z rodzajem kursów tam oferowanych, doszła do wniosku, że pomimo uznawania koledżu za katolicki przez archidiecezję w Nowym Jorku, cel koledżu jest świecki i nie jest nim propagowanie wiary”.

NLRB powołała się m.in. na rodzaj oferowanych kursów, wymagania stawiane studentom i literaturę zalecaną do przedmiotów, które wskazywały na brak logicznego powiązania z Kościołem katolickim. Zwrócono uwagę na zmniejszenie wpływu Bractwa z La Salle na zarządzanie placówką, a także podkreślanie przez władze uczelni „wolności akademickiej i różnorodności” oraz „autonomii instytucjonalnej”, która „jest konieczna dla efektywnego funkcjonowania oraz realizacji misji”.

„Broszura koledżu zachęcająca przyszłych kandydatów do studiowania na uczelni (...) zawiera odniesienia do św. Jana Chrzciciela de la Salle, ale nie zawiera żadnych odniesień do Kościoła katolickiego i katolicyzmu” – zauważył NLRB.

W raporcie uczelni można przeczytać, że uniezależniono się od kontroli kościelnej już w latach 60. Niezależność tę akcentuje także dziekan wydziału studiów religijnych, dr Joseph Fahey, który napisał, że „głównym celem uczelni jest obiektywne podejście do badań katolickiej teologii, realizowane od lat 60., podczas gdy w owym czasie głównym celem było nauczanie studentów wiary katolickiej i ich nawracanie” .

Natychmiast po ogłoszeniu decyzji federalnej instytucji, prezes Stowarzyszenia im. kard. Newmana opublikował analizę prawną eksperta doradzającego katolickim uczelniom, w jaki sposób mogą one zachować swoją autonomię i wolność religijną.

Kevin Theriot, starszy doradca z Allinace Defense Fund napisał: „Prawo federalne i stanowe są coraz częściej wykorzystywane w celu zmuszania instytucji religijnych do działań i zobowiązań, które naruszają ich głęboko zakorzenione przekonania religijne oraz zasady moralne”.

„Wszelkie dostępne zwolnienia dla instytucji religijnych nie stosują się, jeśli koledż, który został założony jako instytucja religjjna stał się w dużej mierze świecki. Theriot ostrzega: Konieczne jest zatem, aby katolickie koledże i uniwersytety zachowały swoją tożsamość katolicką na wszystkich oferowanych kursach, w celu lepszej ochrony religijnego charakteru i misji uczelni” – napisał dalej.

Stwierdził ponadto, że: „przez dziesięciolecia, od czasu ukazania się niechlubnej Deklaracji Land O’Lakes, zbyt wiele katolickich koledżów i uniwersytetów za bardzo oddaliło się od katolickiej linii. Jednocześnie Watykan i biskupi cierpliwie zachęcali do odnowienia tożsamości katolickiej, a stanowe i federalne przepisy w coraz większym stopniu wymagają od uczelni katolickich, by udowodniły, że są religijne. Może nie dla wszystkich, ale dla znakomitej większości jest to trudne, jeśli nie niemożliwe”.

Rząd amerykański od 2009 r. stosuje bardziej restrykcyjną politykę wobec uczelni katolickich. W sierpniu 2009 r. Komisja ds. Równego Zatrudnienia oskarżyła Belmont Abbey College o dyskryminację kobiet, nie zezwalając na włączenie do planów opieki zdrowotnej refundacji za środki antykoncepcyjne.

W listopadzie 2010 r. władze uczelni katolickich spotkały się z biskupami, by omówić zasady przeciwstawiania się polityce rządu. Wówczas to Theriot przestrzegał, że sądy federalne mogą przejąć kontrolę nad uczelniami katolickimi orzekając, kiedy uczelnia może by uznana za religijną, a kiedy nie i w związku z tym, kiedy zobowiązana jest do przestrzegania pewnych praw, a kiedy może być z tego zwolniona.

Theriot przypomniał, że prawo kanoniczne oraz dokument „Ex Corde Ecclesiae” wyraźnie określają warunki, jakie musi spełnić dana instytucja, by mogła być uznana za katolicką. Powiedział: - Należy zauważyć, że koledż, który nie przestrzega wiernie i nie stosuje się do prawa kanonicznego, będzie mieć trudność, albo wcale nie będzie w stanie dowieść przed świeckim sądem, że jest instytucją katolicką, której przysługuje ochrona.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.